Politycy nie zgadzają się na ekranizację powieści Problem trzech ciał

Data: 2020-09-29 11:02:36 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Amerykańscy senatorowie wyrażają sprzeciw wobec realizacji przez giganta streamingowego Netflix serialu na podstawie powieści Problem trzech ciał stworzonej przez chińskiego pisarza Cixina Liu. 

Obrazek w treści Politycy nie zgadzają się na ekranizację powieści Problem trzech ciał [jpg]

Jak donoszą zagraniczne media, amerykańscy senatorowie Stanów Zjednoczonych wystosowali do znanej firmy streamingowej Netflix list otwarty, w którym zadali szereg pytań dotyczących prac nad adaptacją powieści Problem trzech ciał Cixina Liu. Problemem nie jest treść książek, ale ich autor, który popierać ma brutalne traktowanie specyficznej grupy mieszkańców – Ujgurów – przez Komunistyczną Partię Chin. 

Pod listem podpisało się pięciu senatorów należących do partii republikańskiej. Zwrócili oni uwagę na to, że firma powinna zastanowić się, czy ekranizowanie powieści autora popierającego represyjne działania wobec muzułmańskich Ujgurów w Xinjiangu jest zgodne z kulturą firmy i zasadami wyznawanymi przez Netflixa.  Senatorowie zauważyć mieli, że chiński rząd popełnił skalę przestępstw wobec Ujgurów, w tym masowe więzienia, pracę przymusową, przymusową sterylizację oraz wywoływanie poronień. Sprzeciw wobec działań KPCh wyraził także Donald Trump, podpisujący specjalną ustawę. 

Netflixa zapytano m.in. o to, czy firma posiada dokumenty określające zasady zawierania umów z podmiotami, które promują zasady niezgodne z kulturą i zasadami firmy Netflix oraz czy osoby odpowiedzialne za projekt adaptacji wiedziały przed zawarciem umowy o poglądach i opiniach autora książki. Netflix odniósł się do problemu - w oświadczeniu przeczytać można, że Netflix nie ocenia książki Cixina Liu przez pryzmat jego prywatnych poglądów, a serial odnosi się jedynie do treści książki. Jednocześnie podkreślono, że firma Netflix nie zgadza się z poglądami pisarza oraz nie świadczy swoich usług streamingowych na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. 

Problem trzech ciał - opis

Książka Problem trzech ciał jest pierwszym tom trylogii science-fiction Wspomnienie o przeszłości Ziemi autorstwa Cixina Liu. Publikacja przedstawia losy ludzi, którzy zaangażowani zostają w sekretny chiński program badawczy z czasów Mao, którego celem jest poszukiwanie obcych cywilizacji. Po latach powoduje on katastrofalne konsekwencje – na początku XXI wieku dochodzi do serii samobójstw znanych i cenionych badaczy. Wang Miao, naukowiec, zaczyna badać sprawę śmierci fizyków i nieoczekiwanie dociera do tajemniczej gry komputerowej przedstawiającej świat Trzech Ciał. Szybko okazuje się jednak, że świat z gry wcale nie jest fikcją. 

Książka Problem trzech ciał w Polsce ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Książka w Chinach ukazała się w 2006 r., a w Polsce pojawiła się w marcu 2017 r. Cixin Liu okrzyknięty został wówczas „jedną z największych gwiazd chińskiej i światowej fantastyki”, a książkę polecał m.in. Barack Obama oraz George R.R. Martin – autor Gry o tron

Powieść wciąż dostępna jest w sprzedaży.  Kupić można ją poniżej: 

 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Problem trzech ciał
Liu Cixin4
Okładka książki - Problem trzech ciał

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. NAGRODA HUGO DLA NAJLEPSZEJ POWIEŚCI 2015 R. ,,Imponująca rozmachem...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje