Pomnik Adama Mickiewicza stanął przed ratuszem w Wilnie

Data: 2021-07-23 14:56:31 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Od początku tygodnia przed budynkiem ratusza Wilna znajduje się 6-metrowy pomnik Adama Mickiewicza. Monument będzie eksponowany do końca roku. 

Obrazek w treści

Do 9 stycznia przed budynkiem wileńskiego ratusza prezentowana będzie 6-metrowa rekonstrukcja pomnika Adama Mickiewicza, która powstała niemal sto lat wcześniej. 

Pomnik Adama Mickiewicza przed wileńskim ratuszem 

Przed ratuszem w Wilnie stanął właśnie 6-metrowy Adam Mickiewicz, a właściwie – jego pomnik. Wszystko z okazji najnowszej wystawy „Niezrealizowane wileńskie projekty XX wieku”, która 21 lipca zainaugurowana została przez Muzeum Wilna. 

Czytaj także: 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

Monument romantycznego wieszcza powstał wedle projektu Zbigniewa Pronaszki, rzeźbiarza i pracownika Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Opracowanie techniczne projektu sporządzonego w 1922 obejmowało budowę monumentu o wysokości 12-metrów na placu ratuszowym. Przed wiekiem nikt jednak nie wyraził zgody na postawienie tak dużego i nowoczesnego pomnika w centrum Wilna.

Czytaj także: Pan Tadeusz - streszczenie

Teraz w ramach promocji najnowszej wystawy wileńskiego muzeum, stworzono kopię pomnika – jednak o połowę mniejszą. W budowę monumentu włączył się także Instytut Polski w Wilnie. 

Pomnik prezentowany będzie na placu miejskim aż do 9 marca. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz0
Okładka książki - Pan Tadeusz

Arcydzieło, które na stałe wpisało się do literackiego kanonu. Epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej zabiera nas do idyllicznego Soplicowa...

dodaj do biblioteczki
Reklamy