Pod pomnikiem Mickiewicza znaleziono akty erekcyjne sprzed pół wieku!

Data: 2020-09-29 13:07:14 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W czasie remontu drogi w Gorzowie Wielkopolskim postanowiono przenieść pomnik Adama Mickiewicza w nowe miejsce. Niespodziewanie w podstawie pomnika odkryto jego dokumenty erekcyjne. 

Obrazek w treści Pod pomnikiem Mickiewicza znaleziono akty erekcyjne sprzed pół wieku! [jpg]Fot. Adam Rudzki / CC BY-SA 4.0. / Wikimedia Commons

Pod koniec lat 50. w Gorzowie pojawił się pomnik, który przedstawiał jednego z najważniejszych polskich twórców epoki romantyzmu – Adama Mickiewicza. Pomnik narodowego wieszcza stworzony został przez Józefa Gosławskiego w 1956 r., a w Gorzowie pojawił się w 1957 roku. Był to drugi pomnik wieszcza na tak zwanych „Ziemiach Odzyskanych”. 

Czytaj także: 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

Pomnik od lat znajdował się w okolicach skrzyżowania ulic Orląt Lwowskich oraz W. Sikorskiego. W 2016 r. miasto zdecydowało się jednak na przeprowadzenie robót budowalnych, które wymagały zmiany lokalizacji pomnika – po renowacji monument Mickiewicza miał przeniesiony zostać 12 metrów dalej, wgłąb ulicy Sikorskiego. Kiedy przenoszono pomnik, w jego podstawie odkryto jednak tajemniczą tubę zawierającą dokumenty erekcyjne twórcy pomnika. 

W tubie znalazły się dwa stare zapiski. Pierwszy z nich pochodził z 1945 r. i dotyczył Pomnika Wolności, który powstać miał w miejscu pomnika Mickiewicza. Monument jednak nigdy nie powstał. Drugi z listów dotyczy już znanego pomnika z 1957. Dokumenty zostały poddane renowacji – konserwatorka zabytków Izabela Działak-Dąbrowska zajmowała się nimi niemal sześć miesięcy.

Czytaj także: Biografia Adama Mickiewicza

Po renowacji dokumenty ponownie trafiły do specjalnej tuby wraz z całkiem nowym, który przedstawia obecną sytuację Gorzowa Wielkopolskiego. Tuba z dokumentami umieszczona ma zostać na powrót pod jednym z bloków z granitu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje