Ponad 600 czytelników pomogło w przeprowadzce biblioteki

Data: 2019-11-07 11:46:12 Autor: Sławomir Krempa

Tony książek uginające się na regałach? Tak, to księgozbiory biblioteki. Bardzo trudno przenieść je w nowe miejsce, gdy zaś biblioteki zmuszone są do przeprowadzek, sięgają po… różne metody pomocy!

W ostatnim czasie nowego budynku doczekała się biblioteka w Oklahomie. Do tej pory książnica mieściła się w starej, ceglanej kamienicy, jednak teraz władze miasta postanowił przenieść bibliotekę do nowoczesnego budynku bliżej głównej ulicy.

Jednak wraz ze zmianą lokalizacji pojawił się też problem z transportem tysięcy książek, które do tej pory mieściły się w dawnym budynku biblioteki. Bibliotekarze postanowili więc zaczerpnąć z pomysłu, z którego skorzystano już w innych krajach, i o pomoc poprosili swoich… czytelników.

Na Facebooku biblioteki pojawił się wpis z prośbą o przybycie pod siedzibę biblioteki, by wspólnie przetransportować książki do nowego miejsca. Jak się okazało, do książnicy obsługującej aż trzy hrabstwa przybyło ponad 600 czytelników z okolicy!

Wspólnymi siłami przeniesiono setki książek metodą „z ręki do ręki”, a wszystko to uwieczniono za pomocą kamer GoPro umieszczonej na jednej z książek. Filmik z akcji zamieszczono zaś na YouTubie i w skróconej wersji – na Facebooku.

Podobne akcje organizowane były już na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, ale także i w Polsce. Spora gromada czytelników pomogła w przeniesieniu księgozbioru m.in. z bibliotek w Skoczowie czy Pleszewie. W 2013 za pomocą „ludzkiego łańcucha pomocnych dłoni” przeniesiono także zbiory z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje