Nowa książka autorki "Tatuażysty z Auschwitz". To również historia obozowa

Data: 2024-03-21 13:46:11 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Heather Morris, autorka bestsellerowej powieści Tatuażysta z Auschwitz, wydała właśnie nową powieść. .Siostry pod wschodzącym słońcem to również opowieść, której akcja osadzona jest w obozie. Tyle, że nie są to niemieckie obozy zagłady, lecz japońskie obozy jenieckie.

Heather Morris - portret

Siostry pod wschodzącym słońcem - o czym jest książka?

Mieszkająca w Singapurze Norah w czasie II wojny światowej chciała za wszelką cenę uratować córkę, gdy zbliżał się atak armii japońskiej, wysłała więc ośmiolatkę do Australii. Sama nie mogła jej towarzyszyć – wsparcia potrzebowali jej rodzice oraz mąż. Norah spodziewała się tego, że nigdy już nie zobaczy swojej córki, ale nie mogła przewidzieć, co jeszcze ją czeka.

Ostatecznie, gdy 15 lutego 1942 roku Japończycy zajmują Singapur, kobieta i tak musi salwować się ucieczką. Wyrusza w drogę statkiem, który niedługo później zostaje zatopiony. Na jej pokładzie jest również inna kobieta, pielęgniarka, Nesta. Wraz z innymi rozbitkami obie panie docierają na wysepkę nieopodal Sumatry. Tam uciekinierzy zostają schwytani przez Japończyków. Ci osadzają jeńców w obozach w dżungli, gdzie panują nieludzkie warunki. Przemoc, głód, ciężkie choroby stają się dla Nory i Westy chlebem powszednim. Obie jednak nie tylko nie poddają się, ale starają się nieść pomoc innym.

Czytaj również: Heather Morris - cytaty

Siostry pod wschodzącym słońcem - prawdziwa historia?

Nowa powieść Heather Morris ma przypomnieć o mało znanym epizodzie historii, o dziejach japońskich obozów jenieckich, a przy okazji oddać hołd zapomnianym bohaterkom, niezwykłym kobietom. To także wielka pochwała kobiecej solidarności i więzi.

Heather Morris - kontrowersje wokół autorki Tatuażysty z Auschwitz

Warto podkreślić, że książki Heather Morris to powieści, nie zaś dzieła historyczne. Autorka Tatuażysty z Auschwitz, na podstawie którego powstaje kasowy serial, niejednokrotnie krytykowana była za bardzo swobodne podejście do realiów historycznych. Na przekłamania w  Heather Morris zwracali uwagę również badacze z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pochodząca z Nowej Zelandii pisarka historię opisaną w najgłośniejszej swojej książce usłyszała od Lale'a Sokołowa, byłego więźnia Auschwitz. Również Siostry pod wschodzącym słońcem inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami.

Przeczytaj także:


Czytelnicy z kolei doceniają emocjonalny ładunek powieści Heather Morris. I to, że zwraca ona uwagę na mało znane epizody II wojny światowej. Być może dzięki temu czytelnicy zdecydują się dalej zgłębiać poruszane przez nią tematy, korzystając już ze źródeł historycznych czy prac popularnonaukowych.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Siostry pod wschodzącym słońcem
Heather Morris3
Okładka książki - Siostry pod wschodzącym słońcem

Fenomenalna powieść o siostrzeństwie, odwadze i wytrwałości w obliczu bezgranicznego zła Singapur, druga wojna światowa. Norah umieszcza swoją ośmioletnią...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje