Książka Marcina Pałasza stała się lekturą szkolną. Co wiemy o „Sposobie na Elfa”?

Data: 2019-11-25 09:25:30 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Książka Marcina Pałasza stała się lekturą szkolną. Co wiemy o „Sposobie na Elfa”?

Lektury szkolne często kojarzą nam się ze starymi, nieaktualnymi pozycjami, które zamiast zachęcać do czytani – nudzą. Od niedawna jedną z lektur szkolnych jest jednak Sposób na Elfa, czyli współczesna powieść stworzona przez Marcina Pałasza. Co wiemy o książce?

Chociaż nadal panuje stereotyp, że lektury szkolne to nudna rozrywka, która nie zachęca do poznawania innych, współczesnych powieści, to od niedawna nieco się to zmienia. Oprócz bowiem kultowych klasyków, w szkolnym kanonie pojawiają się także nowe tytuły stworzone całkiem niedawno. Taką książką jest właśnie Sposób na Elfa Marcina Pałasza.

Sposób na Elfa – o czym jest książka?

Kim jest Elf? Chociaż kojarzy nam się z pomocnikiem Świętego Mikołaja, to jest to tak naprawdę… zwykły pies, w którym kogoś niezwykłego zauważa Młody – główny „ludzki” bohater powieści Marcina Pałasza. 

W Sposobie na Elfa poznajemy historię tytułowego pieska, który część swojego życia spędził ze swoją bliźniaczką w schronisku. Los uśmiecha się jednak do pieska i wkrótce trafia on do mieszkania należącego do pewnego pisarza i jego syna.

Elf wiele przeszedł i żadnego domu się nie boi, choć lękiem naprawdę napawa go trzepak. I papierowe ręczniki. Oraz inne Śmiertelnie Groźne Rzeczy. Mimo wielu przygód – chociażby uratowania z opresji Czesława i tropieniu przestępców – Elf nie może zapomnieć o Erce, swojej siostrze, która pozostała w schronisku.

Jak potoczą się losy pieska?

Przeczytaj również: Sposób na Elfa – streszczenie książki 

Sposób na Elfa – recenzja książki

Nie jesteście zdecydowani, czy warto przeczytać tę książkę? Dla niektórych Sposób na Elfa jest polskim odpowiednikiem historii Był sobie pies, historia polskiego pisarza także opowiada o miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzakiem.

Nasi recenzenci zauważają jednak znacznie większe zalety tej powieści. W naszym serwisie przeczytać możecie recenzję książki Sposób na Elfa. Danuta Szelejewska zachęca w niej:

Bez Elfa życie Młodego i Dużego byłoby bardzo nudne i jeszcze bardziej smutne. […] Czekająca na czytelnika spora dawka emocji nie pozwoli oderwać się od lektury (wszystkie wydarzenia przedstawione zostały z punktu widzenia psa oraz jego pana). Zabawne, czarno-białe ilustracje autorstwa Olgi Reszelskiej są doskonałym uzupełnieniem całości.

Całą recenzję możecie przeczytać na naszym portalu. Książka doceniana jest także przez naszych użytkowników.

Sposób na Elfa – informacje o książce

Sposób na Elfa po raz pierwszy ukazał się w 2012 roku nakładem Wydawnictwa Skrzat. Od tego czasu książka doczekała się kilku wznowień, ostatnie z nich miało miejsce w 2019 roku dzięki Wydawnictwu Literatura.

Książka ma około 140 stron. Na książkę składają się tekst, którego autorem jest Marcin Pałasz oraz ilustracje, które sporządzone zostały przez Katarzynę Kołodziej. W naszym serwisie przeczytać możecie wywiad z Marcinem Pałaszem, który opowiada o swoim podejściu do pisania książek dla młodych czytelników.

Książka dostępna jest w sprzedaży zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Sposób na Elfa – czy jest film? Czy jest audiobook?

Chociaż wielu z nas lubi czytać książki, to jednak czasem świetnym uzupełnieniem historii poznanej na kartach powieści jest film. Niestety, w przypadku powieści Marcina Pałasza musimy was rozczarować.

Sposób na Elfa to książka stosunkowo nowa, która – choć popularna – nie zdobyła jeszcze serca tak wielu czytelników, by doczekała się ekranizacji.

Podobne, przykre wiadomości mamy także dla fanów książki słuchanej. Do tej pory wydawnictwo nie zdecydowało się na przygotowanie wersji audio dla tej opowieści. Oznacza to, że czytelnicy oficjalnie nie mogą nabyć tej książki w formie audiobooków.

Sposób na Elfa – czy jest kontynuacja?

Tak! Sposób na Elfa to pierwszy tom serii Elfomania. Jeśli więc chcecie poznać kolejne przygody sympatycznego czworonoga, sięgnijcie po należące do niej książki. 

Sposób na Elfa – gdzie kupić?

Ksiązkę Sposób na Elfa kupicie w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Sposób na Elfa
Marcin Pałasz1
Okładka książki - Sposób na Elfa

Pewnego dnia ze schroniska do mieszkania pisarza i jego syna trafia Elf ? pies o wielkich uszach i równie wielkim sercu. Chociaż przeraża go dywan...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy