Rejestracja na szczepienia. Pomyłka czy żart? Pisarze reagują

Data: 2021-04-01 10:34:43 Autor: Patryk Obarski

W poniedziałek, 1 kwietnia 2021, ruszyły rejestracje na szczepienia dla wszystkich osób powyżej 40. roku życia. Przyspieszenie tempa rejestracji nie było zapowiedziane przez rząd, a po kilku godzinach zapisy zostały zamknięte. Do sprawy odnieśli się znani polscy pisarze.

Obrazek w treści

  • 1.04. ruszyły szczepienia dla 40-latków. 
  • Szczepienia okazały się „błędem” systemu szczepień. 
  • Od niedawna w Polsce obowiązuje twardy lockdown

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają od kilku miesięcy, jednak dotyczą głównie seniorów oraz służb mundurowych. 1 kwietnia niespodziewanie ruszyła rejestracja dla kolejnych grup Polaków. Zapisać mogły się nawet osoby po 40 roku życia. 

Rejestracja na szczepionki dla 40-latków i 50-latków 

Rejestracja na szczepienia dla 40- i 50-latków ruszyła w czwartek rano. Wiadomość o szczepieniu rozniosła się w mediach społecznościowych, o szybszej możliwości szczepienia osób powyżej 40 roku życia pisały już ogólnokrajowe media i relacjonowały stacje telewizyjne. Równocześnie nie było żadnego oficjalnego komunikatu ze strony rządu.

Media sugerowały, że zmniejszone zainteresowanie szczepieniami w dotychczasowych grupach wiekowych oraz wzrosty zakażeń mogły mieć wpływ na podjęcie przez rząd decyzji o otwarciu szczepień dla młodszej części Polaków. 

Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID – błąd i awaria systemu

Po godzinie 10:00 w czwartek Szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień, Michał Dworczyk, poinformował, że zapisy na konkretne daty szczepień były jedynie błędem systemu, usterką, która spowodowała, że skierowanie na szczepienia otrzymały młodsze osoby, niż zapowiadano w ostatnim harmonogramie. 

Czytaj także: Książki Stanisława Lema dostępne za darmo jako e-booki

Reprezentant rządu w swoim wystąpieniu przeprosił za pomyłkę oraz poinformował, że roczniki, które zapisały się na szczepienie w kwietniu, a nie mają ukończonych 60. lat, będą miały zmieniane terminy szczepień. 

Pisarze komentują awarię w systemie szczepień 

Na komunikat rządu związany z „błędem” w systemie zapisu na szczepienia odpowiedzieli także popularni polscy pisarze. Wśród nich znalazł się Jakub Żulczyk, o którym ostatnio głośno jest w kontekście listopadowego wpisu w mediach społecznościowych. Prokuratura postawiła pisarzowi zarzuty w związku z tym, że nazwał Prezydenta Andrzeja Dudę „debilem”

Sami jesteście błąd w systemie. Tak was wszyscy zapamiętają. Tak będzie o was w podręcznikach. Tak wam napiszą na nagrobkach. BŁĄD W SYSTEMIE. 404. ZERWANO POŁĄCZENIE

– napisał na Facebooku Jakub Żulczyk.

Do sprawy odniósł się również Szczepan Twardoch (Drach, Król, Pokora), który na swoim Facebooku na bieżąco reaguje na sprawy społeczno-polityczne, jest także felietonistą „Wyborczej”: 

Wydawało nam się kiedyś, że to państwo z tektury. Od dawna wiemy już, że z papieru. Teraz okazuje się, ze jest to papier toaletowy i to trochę już używany. „Usterka w systemie”, kurwa, to się wasz rząd powinien nazywać

– skomentował Twardoch. 

O zapisach napisał także Łukasz Orbitowski. Autor książki Wigilijne psy i inne opowieści napisał na Facebooku, że podobnie jak wielu innych Polaków, dziś otrzymał możliwość zapisu na szczepienie. 

Naprawdę brak mi słów. W okrutny i bezmyślny sposób zadrwiono z tego co kruche i najważniejsze: z nadziei, z lęku przed śmiertelną chorobą

– pisze Orbitowski. 

O komentarz do sprawy pokusił się również reportażysta Mariusz Szczygieł:

O 9.30 ja i moi znajomi byliśmy już zapisani na szczepienie. Minister Dworczyk ogłosił tę możliwość o 8.20.
O 10.30 już odwołane!
To władza nieudaczników, zarządzana przez faceta o umysłowości Stalina. Dlatego tak łatwo nimi manipuluje.
Premier właśnie ma konferencję prasową i mówi o skuteczności ich programów. Gratulacje.
Jaki k. mać on jest bezczelny. W tej sytuacji cały czas mówi, jak wspaniale działają…
Edit. 10.57
Jak na razie dziennikarze Polskiego Radia, „Faktu”, ani PAP nie spytali premiera o błąd w systemie.
Red. Nimer z niezalezna.pl pyta premiera o wczorajszy mecz.
Dopiero Thomas Orchowski z Radio TOK FM spytał o ten fackup, ale zablokowano mu pytanie!  

- komentuje Mariusz Szczygieł na Facebooku.

Rząd na antenie RMF FM po ósmej rano potwierdził uruchomienie zapisów na szczepienia. Po godzinie 10 Michał Dworczyk poinformował, że zapisy na szczepienia były usterką systemu. 

Szczepienia Covid-19 - zmiana terminu 

Według najnowszych informacji, osoby, które otrzymały termin szczepienia w kwietniu (np. na 10, 12 czy 15 kwietnia), a nie mają ukończonych 60. lat, otrzymają niebawem telefon związany ze zmianami w dacie ich szczepienia. 

Czytaj także: Międzynarodowy Booker 2021 - znamy listę nominowanych!

Zapisani na szczepienia w kwietniu Polacy, którzy nie ukończyli 60 lat, zostaną zaszczepieni dopiero w 2. połowie maja 2021. 

Szczepienia – jak się zapisać? 

Obecnie nie da się zapisać na szczepienia COVID-19. Według informacji przekazanych na porannej konferencji, zapisy wstrzymane zostały do momentu usunięcia awarii. 

Co więcej, na szczepienie nie będą mogły zapisać się teraz osoby, które w styczniu lub marcu nie wyraziły takiej chęci w deklaracji dotyczącej szczepień. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.