Sejm ureguluje palenie książek? Jest projekty uchwały

Data: 2019-04-16 08:33:19 Autor: pobarski
News - Sejm ureguluje palenie książek? Jest projekty uchwały

Parę tygodni temu pisaliśmy o sprawie palenia książek przed jedną z polskich parafii. Jeśli dobrze pamiętacie tę sprawę, to dziś mamy dla Was ciąg dalszy tej historii.

Zaczęło się od tego, że na stronie fundacji „SMS z nieba” na Facebooku pojawiły się fotografie przedstawiające księży, dokonujących spalenia książek fantasy oraz poradników, figurek czy przedmiotów codziennego użytku – np. parasolek dla dzieci. O tym wszystkim pisaliśmy tutaj.

Po medialnej burzy duchowny odpowiedzialny za akcję palenia książek przeprosił za swój czyn, jednak – jak się okazuje – to nie koniec tej historii. Do sejmu wpłynął bowiem projekt uchwały traktującej o paleniu książek.

Czytaj także: Ludzie książki protestują przeciwko spaleniu książek w Gdańsku, organizatorzy przepraszają

Uchwałę potępiającą palenie książek złożyli posłowie z Nowoczesnej, TERAZ! oraz PSL-UED. Przedstawicielem wniosku jest zaś Krzysztof Mieszkowski, polityk nowoczesnej, a dawniej – redaktor naczelny kwartalnika "Notatnik kulturalny" i dyrektor Teatru Polskie we Wrocławiu.

W poselskim projekcie uchwały czytamy między innymi:

„Książki są symbolem mądrości, międzykulturowego dialogu, nauki, a także wolności, ponieważ jako nośniki wiedzy od wieków są gwarantem tego podstawowego prawa każdego człowieka […]
Pamiętając o szczególnych słowach Heinricha Heinego: „Gdzie się pali książki, dojdzie w końcu do palenia ludzi”, Sejm Rzeczypospolitej stanowczo odrzuca takie gesty, uznając je za wyjątkowo niebezpieczne dla każdej demokratycznej wspólnoty”.

Na ten moment projektowi uchwały nie nadano jeszcze biegu. Nie wiadomo także, czy ostatecznie zostanie ona przyjęta przez sejm.

 fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje