W Chinach wolno palić książki, ale... nie w miejscach publicznych!

Data: 2020-01-28 10:07:07 Autor: Sławomir Krempa

W grudniu media społecznościowe na całym świecie obiegła informacja, że dwie bibliotekarki z chińskiej prowincji Gansu spaliły na ulicy 65 książek, niezgodnych ideologią Komunistycznej Partii Chin. Władze krajowe zareagowały na powszechne oburzenie, informując, że pracownice biblioteki zostaną ukarane, jednak nie ze względu na to, że palenie książek w Chinach jest niedopuszczalne. Panie czeka kara jedynie za to, że spaliły książki w miejscu publicznym.

Książki należy najpierw opieczętować, a później zniszczyć w inny sposób. Władze Zhenyuan dodają, że przeprowadzą bardzo dokładne dochodzenie w sprawie i winni nie unikną odpowiedzialności. 

Palenie książek w miejscach publicznych jest niezgodne z przepisami...

- czytamy w oficjalnym oświadczeniu

Czytaj także: Spalił książki LGBTQ z biblioteki. Teraz rusza jego proces

W ubiegłym roku chińskie Ministerstwo Edukacji zaleciło bibliotekom szkolnym nieszczenie książek, które „niszczą jedność kraju", negują jego suwerenność czy obszar terytorialny, a także książek, które „naruszają ład społeczny, wytyczne i zasady Partii Komunistyczne". Niszczyć należy również książki, które oczerniają Partię Komunistyczną, a także krajowych przywódców i bohaterów. 

 Co ciekawe, zdjęcie zrobione przed biblioteką zostało najpierw opublikowane na stronie internetowej władz prowincji w nawiązaniu do zaleceń ministerstwa. Gazeta „South China Morning Post" informuje, że zdjęcie opublikowano wraz z komentarzem o „gruntownym czyszczeniu księgozbioru" i niszczeniu publikacji nielegalnych. Gdy spotkało się to z powszechnym oburzeniem, materiał usunięto ze strony internetowej. 

Czytaj także: Spalono Harry'ego Pottera. To dzieje się w Polsce w XXI wieku 

Chińczycy w mediach społecznościowych porównali zalecenia ministerstwa do polityki cesarza Qin Shi Huanga, który również nakazywał niszczyć książki zagrażające jego władzy, nakładał też karę śmierci na niepokornych nauczycieli. Wiele osób zwracało uwagę na fakt, że jesli polityka władz będzie kontynuowana, nieodwracalnemu zniszczeniu ulec może wiele książek, w tym także dzieł bardzo ważnych dla chińskiej kultury. Ich posty na Weibo – chińskim odpowiedniku Twittera – szybko jednak są cenzurowane. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Antarabhawa
Przemysław Szulgit
Antarabhawa
Ciało nie kłamie
Judy Melinek
Ciało nie kłamie
Wskrzesina
Artur Boratczuk
Wskrzesina
Dama z wahadełkiem
Paulina Kuzawińska
Dama z wahadełkiem
Wszystko nie tak! 2
Izabella Frączyk
Wszystko nie tak! 2
Nowy chłopak
Paula Rawsthorne
Nowy chłopak
Pokaż wszystkie recenzje