Wynagrodzenia za wypożyczenia: środki zagwarantowane do 2024! 

Data: 2021-01-26 08:57:49 Autor: pobarski

Pomimo przejściowego braku organizacji odpowiedzialnej za program public lending right, środki na wypłatę wynagrodzeń za wypożyczenia są zapewnione do 2024 r. – informuje SAiW „Copyright Polska”. 

Wynagrodzenie biblioteczne

W ubiegłym tygodniu skontaktowaliśmy się ze Stowarzyszeniem Autorów i Wydawców „Copyright Polska”, które do tej pory odpowiedzialne było za przekazywanie pisarkom i pisarzom informacji na temat częstotliwości wypożyczeń ich książek w bibliotekach publicznych oraz należnych im za to rekompensat finansowych. O szczegółach sprawy możecie przeczytać w naszym artykule Co dalej z wynagrodzeniem za wypożyczenia biblioteczne? Niepokojący komunikat Stowarzyszenia Copyright Polska

W poniedziałek na nasze zapytanie odpowiedziała Agnieszka Nowak-Komorowska, odpowiedzialna ze strony stowarzyszenia „Copyright Polska” za realizację projektu Public Lending Right. Według zapewnień menadżer projektu, autorzy nie mają powodów do niepokoju. 

Stowarzyszenie nie posiada żadnej wiedzy na temat tego, by program PLR miał być wstrzymany. Środki na ten cel są zagwarantowane ustawowo do 2024 r.

– poinformowała Nowak-Komorowska. 

Według informacji przekazanych przez stowarzyszenie, SAiW „Copyright Polska” złożyło już ofertę w konkursie realizowanym przez resort kultury. Zgodnie z przepisami, po pięcioletniej obsłudze programu, Ministerstwo Kultury musiało ponownie przeprowadzić konkurs, w ramach którego wyłania się organizację zajmującą się obsługą programu PLR – Stowarzyszenie „Copyright Polska” liczy na pozytywne rozpatrzenie swojej kandydatury. 

Jesteśmy dalej zainteresowani tym, by działać w tym zakresie na rzecz polskich twórców i wydawców

– słyszymy. 

Do momentu rozstrzygnięcia konkursu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego program nie posiada operatora. Wybrana w tym roku organizacja będzie realizowała wypłatę wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne za lata 2021-2026.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.