Zebrano już 50 tysięcy! Trwa zbiórka na Festiwal Conrada

Data: 2019-07-14 10:13:07 Autor: pobarski

Od 2009 roku w Krakowie odbywa się popularny Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Niestety, by Festiwal miał szansę się odbyć, potrzebne są środki, których nie udało się uzyskać z budżetu państwa. Na Festiwal Conrada składają się więc czytelnicy.

Conrad festiwal

Festiwal Conrada organizowany jest w Krakowie od dziesięciu lat. Zajmuje się nim Fundacja „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków. Podobnie jak przed laty, fundacja w ubiegłym roku wniosła projekt o dofinansowanie Festiwalu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, jak okazało się w lutym tego roku, MKiDN nie przyznało środków fundacji.

Czytaj także: To koniec „Zeszytów Literackich"

Festiwal Literatury im. Josepha Conrada to jeden z największych festiwali literackich w Polsce, organizowany w okresie jesiennym w Krakowie. Podczas imprezy do byłej stolicy Polski przyjeżdżają pisarze z kraju i zagranicy, by wziąć udział w spotkaniach literackich. Pojawia się też wielu czytelników, którzy na Festiwalu mają wyjątkową okazję, by zamienić kilka słów z ulubionymi twórcami.

Podczas festiwalu organizowane były spotkania m.in. z Hanną Krall, Wiesławem Myśliwskim, Wojciechem Jagielskim, Swietłaną Aleksiejewicz czy Amosem Ozem. Od kilku lat festiwal przyznaje też Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki.

Nieuzyskanie wystarczającej oceny strategicznej (zaledwie 19 na 30 możliwych punktów) zakrawa na ponury żart. Ministerstwo docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, ale nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury – pisała na swojej stronie internetowej redakcja Tygodnika Powszechnego. Tymczasem w czerwcu tego roku Festiwal Conrada znalazł się w gronie najlepszych festiwali artystycznych Europy i otrzymał tytuł EFFE Laureate 2019-2020.

Ostatecznie Fundacja „Tygodnika Powszechnego” odwołała się od decyzji MKiDN, otrzymując finalnie 100 tysięcy złotych dofinansowania, choć początkowo wnioskowano o kwotę 300 tysięcy złotych.

Nie pozwólmy na obniżenie rangi Festiwalu Conrada! – pisze Tygodnik Powszechny na Facebooku.

Czytelnicy postanowili więc wziąć sprawę w swoje ręce i zaczęli składać się na powstanie kolejnej edycji krakowskiego festiwalu. Zbiórkę utworzono na Facebooku przez Tygodnik Powszechny i od tego czasu zebrano ponad 50 tysięcy złotych!

Wszystko wskazuje więc na to, że Festiwal Conrada odbędzie się po raz kolejny. Pytanie tylko, jak bardzo ograniczony budżet mieć będzie.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje