Zmarł Bohdan Butenko

Data: 2019-10-16 11:28:49 Autor: Sławomir Krempa
News - Zmarł Bohdan Butenko

Na jego ilustracjach wchowaliśmy się wszyscy. Zmarł Bohdan Butenko, rysownik, ilustrator i grafik, autor książek dla młodych czytelników.

Trzeba przyznać, że miał świetne wzorce. Dyplom na warszawskiej ASP bronił w pracowni Jana Marcina Szancera w 1955 roku. Zilustrował w ramach dyplomu książkę Mikołaja Leskowa Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle. Tuż po ukończeniu studiów zaczął pracę jako redaktor artystyczny w Naszej Księgarni. Przepracował tam 10 lat, akceptując między innymi projekty książek, które w latach 1955-1965 trafiały do druku.

Jego prace można było oglądać w „Misiu”, „Świerszczyku”, „Płomyczku” czy „Płomyku”. W latach pięćdziesiątych XX wieku zilustrował m.in. Uśmiech na drodze Gustawa Morcinka, Pannę z mokrą głową Kornela Makuszyńskiego, Chłopaka na opak, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa czy książkę Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Wielu czytelników pamięta zapewne oprawę graficzną książki Dong co ma świecący nos. Książki z jego ilustracjami tłumaczone były na wiele języków – twórca strony internetowej Butenki i pisarz, Dariusz Rekosz, podarował nam chińskie wydanie jednej z nich. Butenko zilustrował jego książki z cyklu Detektywów para - Jacek i Barbara.

Największą jednak sławę przyniosły mu książki poświęcone postaciom Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. To właśnie te postaci znalazły się w 2011 roku na znaczkach wydanych przez Pocztę Polską. Swe prace podpisywał Butenko pinxit (namalował). Niewiele osób wie, że tworzył także scenografię – między innymi dla Kabaretu Starszych Panów.

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Dreams ukazały się jego autorskie książki Krasnoludek oraz Grzyby i król. W tym samym roku był gościem honorowym Targów Książki w Katowicach i podczas tej imprezy miała miejsce wystawa poświęcona jego twórczości. Na scenie głównej poprowadziliśmy wtedy spotkanie z Mistrzem:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Grzyby i król
Bohdan Butenko1
Okładka książki - Grzyby i król

Nareszcie! Nareszcie! Nareszcie!!! Mnóstwo grzybów i sam król Pafnucy Trzeci na dodatek. Będzie się działo! ...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje