Zmarł Ludwik Stomma

Data: 2020-03-08 11:49:35 Autor: Sławomir Krempa

Zmarł Ludwik Stomma – etnolog, antropolog kultury, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wieloletni publicysta tygodnika „Polityka", autor licznych książek popularnonaukowych.

Kim był Ludwik Stomma?

Stomma był wykładowcą Sorbony, ale też polskich uczelni – pracował ze studentami między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (od 2008 na stanowisku profesora nadzwyczajnego). Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk. Od 1981 roku mieszkał we Francji.

Czytaj także: Ludwik Stomma o apoteozie wojska

Jako publicysta udzielał się na łamach „Kuchni”, „Motomagazynu”, „Elle”, „Hustlera”, „Cosmopolitana” i „Nie” (pod pseudonimem Gall Anonim).

Ludwik Stomma – książki

Ludwik Stomma uchodził za mistrza anegdoty i popularyzacji wiedzy. Dlatego po jego książki sięgali nie tylko znawcy.

Stomma jest autorem licznych publikacji. W książce Polskie złudzenia narodowe demaskował mity i często powtarzane niedorzeczności dotyczące historii Polski. Na stronach Antropologii wojny ukazywał dzieje największych konfliktów zbrojnych, udowadniając, że historia ludzkości to historia wojny właśnie. Stommowisko to najbardziej osobista książka Stommy, który opowiadał w niej o swojej rodzinie i prezentował własne poglądy. W książce Nasza różna Europa Stomma prezentuje interesujące wydarzenia i anegdoty dotyczące historii Europy, osadzając dzieje naszego kraju w szerszym kontekście. Historie niedocenione to opowieść o wydarzeniach przełomowych dla światowej historii, o których jednak często zapominamy. Inaczej Historie przecenione – te mówią o wydarzeniach historycznych, którym zwykliśmy przypisywać zbyt dużą wagę. Tworząc biografie słynnych Polaków, Stomma siłą rzeczy zetknął się z opowieściami o ich przypadłościach. Zebrał je i opisał w książce Choroby i dolegliwości sławnych ludzi. Autor opisał także  Życie seksualne królów Polski oraz Królów polskich przypadki czyli anegdoty z życia polskich władców. Nalewka na czereśniach stanowi zbiór felietonów publicysty. Jeśli chcecie poznać wszystkie książki Ludwika Stommy, zajrzyjcie tutaj

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.