reklama

Zmarł Władimir Bukowski – rosyjski pisarz i dysydent

Data: 2019-10-28 10:15:43 Autor: tadas
News - Zmarł Władimir Bukowski – rosyjski pisarz i dysydent

W dniu dzisiejszym dostarła do nas smutna informacja o śmierci wybitnego rosyjskiego pisarza oraz obrońcy praw człowieka, Władimira Bukowskiego. 76-latek w ostatnim czasie zmagał się z problemami zdrowotnymi. Wielokrotnie więziony w szpitalach psychiatrycznych, na własne oczy dostrzegał, doświadczał i opowiadał o działaniach najbardziej krwawego i bezwzględnego reżimu w dziejach.

Kim był Władimir Bukowski?

Władimir Bukowski był walczącym w obronie praw człowieka rosyjskim dysydentem i pisarzem. Bardzo szybko zaczął działać w podziemiu – gdy miał 17 lat, wyrzucono go ze szkoły za rozprowadzanie nielegalnych publikacji. Dwa lata później po raz pierwszy trafił do szpitala psychiatrycznego za protesty w obronie dysydentów. Wielokrotnie więziony i uwalniany, ostatecznie w 1976 roku w wymiku wymiany więźniów pomiędzy Związkiem Sowieckim a Stanami Zjednoczonymi trafił na Zachód. Po opuszczeniu ZSRR odważnie mówił o kremlowskim terrorze, jednocześnie zawsze wspierając działania mające na celu walkę o prawa człowieka. To za jego sprawą świat dowiedział się, co się działo za żelazną kurtyną, choć nie brakowało w jego słowach także krytyki wobec krajów Zachodu, w jego opinii w niewystarczającym stopniu walczącymi z totalitarnym komunistycznym ustrojem.

Kilkukrotnie był w Polsce, zawsze starając się ukazywać społeczności międzynarodowej prawdziwe oblicze komunizmu i podkreślając jego brutalność. W 2015 roku brytyjska prokuratura oskarżyła go o posiadanie dziecięcej pornografii,, jednak z racji problemów zdrowotnych sąd odroczył postępowanie.

Niewątpliwie nie był to człowiek idealny, lecz zawsze starał się dążyć do prawdy, którą bezwzględnie ujawniał. To za jego sprawą między innymi Polacy dowiedzieli się o tym jak Wojciech Jaruzelski błagał Kreml o interwencję wojskową, mającą spacyfikować opozycję, polski Kościół oraz rosnącą w siłę “Solidarność”. Potwierdził także, jak duża skala była propagandy i jak działał w tym czasie odpowiedzialny za nią Jerzy Urban.

O tym, jakim był człowiekiem, najlepiej świadczyć będą jego własne słowa - Urodziłem się w samym szczycie wojny, kiedy miliony ludzi zabijały się aby rozstrzygnąć jakie będą na świecie obozy koncentracyjne - brunatne czy czerwone.

Jakie książki napisał Władimir Bukowski?

Władimir Bukowski jest autorem licznych publikacji. Najgłośniejsze spośród nich to Partyzant prawdyI powraca wiatr... oraz Unia Sowiecka czy Związek Europejski? – wywiad-rzeka przeprowadzony przez Tomasza Sommera. 

Źródło grafiki: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication [Rob C. Croes (ANEFO) - GaHetNa (Nationaal Archief NL) 933-9889]

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Partyzant prawdy
Władimir Bukowski0
Okładka książki - Partyzant prawdy

Władimir Bukowski (ur. 1942) ? rosyjski dysydent antykomunistyczny, pisarz i obrońca praw człowieka w Związku Sowieckim. Dwanaście lat spędził w sowieckich...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje