Zmarł współtwórca Asterixa, Albert Uderzo

Data: 2020-03-24 11:46:06 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet
News - Zmarł współtwórca Asterixa, Albert Uderzo

Albert Uderzo, francuski artysta komiksowy i scenarzysta, najbardziej znany ze swojej pracy nad serią komiksów o przygodach Gala Astériksa, zmarł w wieku 92 lat.

Francuska agencja informacyjna AFP podaje, że rodzina rysownika ogłosiła wiadomości we wtorek

Zmarł we śnie w swoim domu w Neuilly z powodu zawału serca niezwiązanego z koronawirusem. Był bardzo zmęczony przez kilka tygodni.

- powiedział zięć twórcy.

Uderzo przeszedł na twórczą emeryturę pod koniec 2011 roku. Był synem włoskich emigrantów. 

Asteriks zadebiutował w październiku 1959 r. We francuskim magazynie PIlote, stworzonym przez René Goscinny i Uderzo. Dwa lata później ukazał się pierwszy samodzielny zeszyt, Przygody Gala Asteriksa. Od tego czasu seria sprzedała się w ponad 380 milionach egzemplarzy, przetłumaczonych na ponad 100 języków i wydawanych na całym świecie. Duet współpracował przy komiksie aż do śmierci Gościnnego w 1977 roku. Później Uderzo przejął tworzenie serii i tworzył komiks do 2009 roku.

Najnowszy komiks o przygodach Asterixa to Córka Wercyngetoryksa, stworzona już bez udziału żadnego z oryginalnych twórców. Komiks możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Przygody gala Asteriksa
Rene Goscinny1
Okładka książki - Przygody gala Asteriksa

Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian... Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów, wciąż...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy