Znany raper pozywa wydawnictwo. Bezprawnie wykorzystano wizerunek Jay-Z

Data: 2019-12-05 20:27:21 Autor: pobarski

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów tworzących hip-hop ma walczyć z… wydawnictwem, które bezprawnie wykorzystało teksty jego piosenek w swojej publikacji dla dzieci.

Jay-ZFot. U2soul / flickr.com / CC BY-SA 2.0.

Jak donoszą zagraniczne media, znany raper Jay-Z, który zdobył ponad 20 statuetek Grammy, ma niebawem rozpocząć sądową batalię z jednym z wydawnictw, które naruszyły jego prawa do własności intelektualnej utworu. Chodzi o wykorzystanie bez jego zgody tekstu piosenki pochodzącej z 2003 roku.

Australijskie wydawnictwo miało opublikować książkę dla dzieci, która pomaga w nauce alfabetu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jej tytuł brzmi AB to Jay-Z, co w wolnym przekładzie można rozumieć jako Od AB do Jay-Z.

Wykorzystanie pseudonimu artysty na okładce sugeruje, jakby znany raper miał napisać tę książkę, a przynajmniej – w jakimś stopniu ją wspierać. To jednak nieprawda, wszak australijski wydawca nie uzyskał zgody na wykorzystanie pseudonimu w publikacji książeczki.

To jednak nie wszystko. Na tylnej stronie okładki, w opisie książki, przerobiony został fragment tekstu piosenki 99 Problems – hitu Jay-Z z 2003 roku.

Na okładce książki przeczytać możemy: If you're having alphabet problems I feel bad for you son, I got 99 problems but my ABCs ain't one. Oryginalny tekst piosenki brzmi zaś: If you having girl problems I feel bad for you son, I got 99 problems but a bitch ain't one.

Raper złożył już wniosek do sądu w Australii, książkę nadal można jednak nabyć – w kwocie niecałych 18 dolarów za sztukę.

Czy sądzicie, że taka „inspiracja” jest już naruszeniem praw autorskich?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.