Wiemy już, kto wygrał Nagrodę Literacką Gdynia 2018!

Autor: mojebestsellery
News - Wiemy już, kto wygrał Nagrodę Literacką Gdynia 2018!

W tym roku już po raz trzynasty przyznano Nagrodę Literacką GDYNIA. Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu. Kto otrzymał festiwalowe Kostki?

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 400 tytułów. Kategorie konkursowe to eseistyka, poezja, proza i przekład. Ostatecznie z 426 tytułów wybrano 20 książek, które otrzymały nominacje.

Decyzją jury konkursu Kostki Literackie Nagrody Literackiej GDYNIA otrzymali czterej twórcy.

Pierwszy z nich to Krzysztof Mrowcewicz, autor publikacji Rękopis znaleziony na ścianie, wydanej przez Instytut Badań Literackich PAN. To zbiór trzech esejów. Sam Mrowcewicz nominowany był już do Nagrody Literackij Gdynia sześć lat temu – w 2012 roku za książkę Małe folio.

W kategorii poezji statuetkę otrzymał Dominik Bielicki za tom poetycki Pawilony, wydany dzięki Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Pawilony Bielickiego nominowane były w tym roku także do innej nagrody – Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

W kategorii prozy Kostkę otrzymał Paweł Sołtys za zbiór Mikrotyki (Wydawnictwo Czarne). To kilka opowiadań autorstwa Sołtysa, które premierę miały w październiku ubiegłego roku. Autor nominowany także do Nagrody Literackiej „Nike”. Znany jest także pod pseudonimem Pablopavo, pod którym wykonuje utwory muzyczne.

Ostatnią laureatką została Sława Lisiecka za swój przekład książki Chodzenia. Amras autorstwa Thomasa Bernharda, opublikowanej przez jej Wydawnictwo Od Do z Łodzi. Lisiecka w 2012 roku  uznana została przez fundację Kunststiftung Nordrhein-Westfalen za najlepszą polską tłumaczkę literatury niemieckojęzycznej. Podczas finału Nagrody Literackiej Gdynia podkreśliła, jak wielki udział w jej sukcesie i rozwoju miał zmarły kilka lat temu mąż.

Oprócz statuetek laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 50 tysięcy złotych. W ubiegłych latach lareatami konkursu byli m.in. Krzysztof Siwczyk, Michał Sobol, Salcia Hałas i Ryszard Engelking.

 

Fot. użyta w nagłówku: materiały organizatora konkursu Nagroda Literacka Gdynia / Wojtek Rojek

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Pokaż wszystkie recenzje