Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Adam Kay to nagradzany artysta komediowy, autor scenariuszy oraz były lekarz. Po roku od skreślenia z rejestru lekarzy oraz pod wpływem sytuacji politycznej w kraju postanawia opublikować swój dziennik, by pokazać wszystkim blaski i cienie pracy w publicznej służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Zawodowe losy bohatera zaczynamy śledzić od 2004 roku, kiedy to po sześciu latach studiów Adam Kay dostaje pierwszą pracę w szpitalu jako stażysta. Razem z narratorem zmieniamy szpitale i pniemy się po szczeblach zawodowych przez posadę stażysty, starszego stażysty, rezydenta i starszego rezydenta aż do 2010 roku kiedy to Adam Kay odchodzi z zawodu.

Autor przedstawia nagą i brutalną prawdę o sytuacji w państwowej służbie zdrowia, pokazuje jaka odpowiedzialność ciąży na lekarzach, w jakich warunkach pracują i z jakimi pacjentami muszą sobie codziennie radzić.

Książka jest pełna humoru i śmiechu, ale takiego trochę przez łzy gdy uświadomimy sobie, że nasze życie i zdrowie spoczywa w rękach przepracowanych ludzi. Znajdziemy w niej pełno zabawnych anagdot, które wywołają uśmiech na naszej twarzy, ale są tu również poruszające i smutne historię wyciskające z naszych oczu łzy. Ogólny wydźwięk książki pomimo jej lekkiego stylu i dużej dawki ironni jest bolesny i smutny.

Dziennik czyta się z przyjemnością, chociaż miałam obawy co do tej formy, ale szybko się do niej przekonałam. Autor napisał swój dziennik prostym i zrozumiały językiem. Nie sprawi on problemu nawet największemu medycznemu laikowi, a trudniejsze medyczne terminy wyjaśnione są dokładnie w przypisach.

Chociaż książka opisuje realia państwowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii to dużo rzeczy ma odniesienie do sytuacji w naszym kraju. Polecam tą książkę każdemu, kto miał, ma lub będzie miał styczność z pracownikami medycznymi. Ta książka pozwoli uzmysłowić, że zawody medyczne to niełatwa zawodowa ścieżka. Długie i trudne studia, długa droga zawodowych awansów, konieczność ciągłego doskonalenia się, zdawania kolejnych egzaminów, wielogodzinne dużury, przepracowanie, zmęczenie, duże narażenie na choroby, brak życia prywatnego i towarzyskiego, ogromne obciążenie psychiczne, brak wsparcia oraz coraz trudniejsi i co raz bardziej roszczeniowi pacjenci to codzienność w pracy lekarzy, pielęgniarek i innych zawodów medycznych. Ten dziennik uzmysławia, że sytuacja jaką mamy w państwowej opiece zdrowotnej nie jest winą pracowników, a niewydolnego systemu.

Informacje dodatkowe o Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza:

Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Dodał/a opinię: Iwa90

Zobacz opinie o książce Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Kup książkę Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Kobieta zostaje przewieziona na salę operacyjną, a ja notuję sobie
w pamięci, by nie wspominać przy niej, że jestem Żydem. Operacja przebiega szybko i bez żadnych komplikacji – pacjentka zostaje matką małego chłopca (którego przypuszczalnie ubierze wkrótce w śpioszki z doszytym kapturem Ku Klux Klanu, a do rączki wetknie mu grzechotkę w kształcie płonącego krzyża).

Oznajmiam pacjentce poradni położniczej, że musi przestać palić papierosy. Spogląda na
mnie takim wzrokiem, że zaczynam się zastanawiać, czy omyłkowo nie powiedziałem czegoś w rodzaju: „Chcę wyruchać pani kota” albo „Zamykają Lidla”.

Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele
Adam Kay0
Okładka ksiązki - Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele

Pierwsza książka dla młodych czytelników napisana przez autora głośnych bestsellerów „Będzie bolało” i „Świąteczny dyżur”. Czy...

Mocarne mózgi
Adam Kay0
Okładka ksiązki - Mocarne mózgi

Liczba ludzi, którzy żyli do tej pory na Ziemi, to jakieś sto miliardów. Gdyby ta książka miała opisywać ich wszystkich, byłaby zdecydowanie za gruba...