Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2018-06-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-66071-02-5
Tytuł oryginału: This is Going to Hurt. Secret Diaries of a Junior Doctor
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji, od których zależy życie. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym dziennie zarabiasz mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się więc z bliskimi i przyjaciółmi…

…i witaj w świecie lekarza stażysty!

Spisywana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i przepracowanych weekendach książka komika i byłego lekarza Adama Kaya Będzie bolało to szczery do bólu opis jego walki na pierwszej linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Z zabawnych, przerażających i wzruszających zapisków Kaya dowiecie się wszystkiego, co chcieliście wiedzieć (i czego wolelibyście nie wiedzieć) o życiu lekarzy na oddziale i poza nim.

źródło opisu:

Kup książkę Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Opinie o książce - Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza

Adam Kay to nagradzany artysta komediowy, autor scenariuszy oraz były lekarz. Po roku od skreślenia z rejestru lekarzy oraz pod wpływem sytuacji politycznej w kraju postanawia opublikować swój dziennik, by pokazać wszystkim blaski i cienie pracy w publicznej służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Zawodowe losy bohatera zaczynamy śledzić od 2004 roku, kiedy to po sześciu latach studiów Adam Kay dostaje pierwszą pracę w szpitalu jako stażysta. Razem z narratorem zmieniamy szpitale i pniemy się po szczeblach zawodowych przez posadę stażysty, starszego stażysty, rezydenta i starszego rezydenta aż do 2010 roku kiedy to Adam Kay odchodzi z zawodu.

Autor przedstawia nagą i brutalną prawdę o sytuacji w państwowej służbie zdrowia, pokazuje jaka odpowiedzialność ciąży na lekarzach, w jakich warunkach pracują i z jakimi pacjentami muszą sobie codziennie radzić.

Książka jest pełna humoru i śmiechu, ale takiego trochę przez łzy gdy uświadomimy sobie, że nasze życie i zdrowie spoczywa w rękach przepracowanych ludzi. Znajdziemy w niej pełno zabawnych anagdot, które wywołają uśmiech na naszej twarzy, ale są tu również poruszające i smutne historię wyciskające z naszych oczu łzy. Ogólny wydźwięk książki pomimo jej lekkiego stylu i dużej dawki ironni jest bolesny i smutny.

Dziennik czyta się z przyjemnością, chociaż miałam obawy co do tej formy, ale szybko się do niej przekonałam. Autor napisał swój dziennik prostym i zrozumiały językiem. Nie sprawi on problemu nawet największemu medycznemu laikowi, a trudniejsze medyczne terminy wyjaśnione są dokładnie w przypisach.

Chociaż książka opisuje realia państwowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii to dużo rzeczy ma odniesienie do sytuacji w naszym kraju. Polecam tą książkę każdemu, kto miał, ma lub będzie miał styczność z pracownikami medycznymi. Ta książka pozwoli uzmysłowić, że zawody medyczne to niełatwa zawodowa ścieżka. Długie i trudne studia, długa droga zawodowych awansów, konieczność ciągłego doskonalenia się, zdawania kolejnych egzaminów, wielogodzinne dużury, przepracowanie, zmęczenie, duże narażenie na choroby, brak życia prywatnego i towarzyskiego, ogromne obciążenie psychiczne, brak wsparcia oraz coraz trudniejsi i co raz bardziej roszczeniowi pacjenci to codzienność w pracy lekarzy, pielęgniarek i innych zawodów medycznych. Ten dziennik uzmysławia, że sytuacja jaką mamy w państwowej opiece zdrowotnej nie jest winą pracowników, a niewydolnego systemu.

KILKA SŁÓW O AUTORZE
       Adam Kay urodził się 15 czerwca 1980 roku. Nagrodzony artysta komediowy, pisarz, autor scenariuszy telewizyjnych i filmowych. Były lekarz. Mieszka w Londynie. Jego książka Będzie bolało stała się w Wielkiej Brytanii numerem jeden na listach bestsellerów, a prawa do jej przekładu zostały sprzedane już w 17 krajach.

FABUŁA
           Adam Kay za nim został komikiem i autorem scenariuszy filmowych, był lekarzem. Pracował w latach 2004-2010 w państwowych szpitalach na terenie Wielkiej Brytanii. Jak sam mówi, nie wie dlaczego został lekarzem. Możliwe do tej decyzji popchnęła, go młodzieńcza wizja ratowania świata oraz rodzina. Kay publikuje swój dziennik, gdzie opisuje różne przypadki chorobowe oraz śmieszne zachowania pacjentów.

Po awansie na starszego stażystę, każdy lekarz wybiera specjalizację. Nasz autor idąc  za namową kolegi zostaje ginekologiem-położnikiem. Zmotywował go fakt, że ginekolog pomaga dziecku przyjść na świat i ewentualnie przeprowadza cesarskie cięcie. Ta wspaniała wizja, prysła po pierwszym dyżurze. Nawet na oddziale położniczo-ginekologicznym mamy styczność ze śmiercią i ratowaniem życia matki bądź dziecka. To, że ciąża przebiega prawidłowo nie znaczy, że poród też będzie przebiegał książkowo.

Kay rezygnował z zawodu lekarza, ponieważ jeden błąd spowodował tragedię, z którą nie mógł się pogodzić.

Będzie bolało… jest pierwszą książką medyczną, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nie do końca byłam świadoma, jak wygląda praca początkującego lekarza. Nieludzkie godziny pracy, brak snu i urlopu powodują, że najlepszy lekarz może popełnić błąd. Często zawód lekarza odbija się na życiu prywatnym i towarzyskim. Pacjenci, również dają nieźle popalić, a dokładnie ich pomysły. Wydaje nam się, że lekarz ratuje człowieka każdego dnia. Jest to błędna myśl. Musi upłynąć wiele czasu, aby uratować komuś życie.

Warto sięgnąć po tę książkę, ponieważ nie raz możemy się wzruszyć, pośmiać i nawet popłakać. Autor stworzył świetną narrację. Czyta się ją z łatwością i lekkością. Dzięki tej książce zrozumiałam, czym jest zawód lekarza i jak wiele, zależy od niego w kwestii naszego zdrowia, a nawet życia.

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Przeczytane:2018-11-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Będzie bolało" to książka napisana przez Adama Key'a, mężczyznę który chciał w życiu pomagać ludziom. Udało mu się spełnić to marzenie. Został lekarzem, a jako swoją specjalizację wybrał ginekologię. Cudowne życie lekarzy, ubrani w białe fartuchy spacerują po korytarzach wielkich szpitali. Tylko czy aby na pewno życie lekarzy, które z boku postrzegamy jako idealne widzimy jedynie ich duże zarobki, jest dokładnie takie jak nam się wydaje. Książka to doświadczenia i przeżycia byłego lekarza, który przedstawia nam nieco inny obraz życia człowieka, który postanowił poświęcić swoje życie dla zawodu lekarza.

Adam Key w książce opisał faktyczne wydarzenia i przypadki, które doświadczył w okresie swojej pracy w zawodzie lekarza. Przedstawił dylematy towarzyszące lekarzom podczas ich pracy, trudne decyzje i wybory, ale także pokazał ich pracę od strony nieco humorystycznej. Zobrazował inność każdego przypadku, ich indywidualność oraz to, że ludzie również potrafią sprawiać problemy. Lekarz nie tylko jest lekarzem, ale w dalszym ciągu pozostaje również człowiekiem. Tylko czy na pewno wszyscy o tym pamiętają? Skoro jest lekarzem, to często ludzie uważają, że powinien być na każde ich zawołanie. O każdej porze dnia i nocy.

Autor w książce sam opowiada w formie pamiętnika wspomnienia, co znacznie umila czytanie. Dodatkowo bardzo ciekawa treść, która opisana jest również w dość humorystyczny sposób powoduje, że podczas czytania niejednokrotnie zanosiłam się ze śmiechu. Z poczuciem humoru autor idealnie wstrzelił się w mój gust, tym lepiej czytało mi się książkę.

Świetna historia, zdecydowanie dająca do myślenia. Wiele trafiających w sedno uwag, uświadamiających czytelnikowi, że lekarz jest także człowiekiem i właśnie tak należy go przede wszystkim traktować.  Pokazuje jak wiele lekarze dla nas poświęcają i jak trudnych decyzji dokonują. Praca lekarza to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność spoczywająca na jego barkach. Odpowiedzialność, która może przytłoczyć.

Jednak zawód lekarza to nie tylko sukcesy i uzdrawianie ludzi. Mogą zdarzyć się również porażki. Z tą różnicą, że porażka w życiu lekarza może zostać przypłacona życiem niewinnej osoby. Niekoniecznie zawinionej przez błąd lekarza, tylko czy każdy lekarz jest w stanie poradzić sobie z takimi przypadkami, czy każdy może nauczyć się przechodzić obojętnie obok śmierci ludzi.

Książkę polecam wszystkim, ponieważ może ona nam przybliżyć życie lekarzy i zmienić nasze nastawienie do nich. Pokazuje, że oni też mają prawo być zmęczeni i mogą potrzebować odrobiny odpoczynku i  czasu dla swojej rodziny. Dodatkowo jest to świetna dawka dobrego humoru, i ciekawych życiowych przypadków, które wywołają uśmiech na twarzy czytelnika.

Jak ja się uśmiałam przy tej książce! Nieprawdopodobne, jak świetnie autor opowiada o przypadkach pacjentów, z którymi miał do czynienia przez kilka dobrych lat swojej praktyki! Oczywiście zdarzały się tragiczne sytuacje z pacjentami śmiertelnymi i książka stawała się poważnym wręcz dramatem, jednak Kay wtłoczył w to całą masę uroczych i zabawnych anegdotek.

Rozpisał się również na temat brytyjskiej służby zdrowia i była to chyba najbardziej przygnębiająca część "dziennika".

A przede mną jeszcze Świąteczny dyżur, który również przeczytam z wielką przyjemnością

Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 4, Przeczytałem,

Tytuł książki określa to, przez co przechodzi czytelnik podczas jej wertowania.
Prywatne zapiski lekarza ukazują trud, odpowiedzialność, szlachetność tego zawodu. Pełno w niej poświęcenia jak i niewdzięczności ze strony pacjentów, a co gorsza ludzi z branży medycznej.
Chociaż zawiera momenty zabawne, we mnie wzbudziła przede wszystkim współczucie i skruchę za wszelkie narzekania w mojej głowie podczas minut spędzanych w poczekalni.

Avatar użytkownika - beataszostak
beataszostak
Przeczytane:2020-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - Anapoli
Anapoli
Przeczytane:2020-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Książkę 'Będzie bolało' oceniam bardzo dobrze. Porusza ona bardzo ważny temat. Pozwala spojrzeć na lekarzy w innym świetle. Wielu rodziców pragnie by ich dziecko zostało lekarzem. Moja mama też miała takie marzenia, wiec muszę jej sprezentować egzemplarz tego dzieła.

Książka składa się z opisu ciekawostek z życia młodego lekarza. Na mojej twarzy podczas czytania książki bardzo często pojawiał się uśmiech, czasem śmiech, a na koniec łzy.

Polecam wszystkim, którym wydaje się, że są przemęczeni, niewyspani, zestresowani. Polecam wszystkim którzy chcą realizować swoje marzenia kosztem dzieci.

Wychowałem się w żydowskiej rodzinie (choć mam wrażenie, że moi bliscy trwali przy tej religii głównie ze względu na bogate tradycje kulinarne)...

Wiem, że to niełatwe, zle jeśli jesteście tak otyli, że specjalnie dla was szpital musi zamawiać nowe wyposażenie, powinniście chyba pomyśleć o zrzuceniu kilku kilogramów.

Więcej cytatów z tej książki
Szpetnicy
Maciej Kapuściński