Biuro do spraw tajemnych

Zaskakująca powieść kryminalna w nieoczywisty sposób przeplata ze sobą naukę ze zbrodnią. Autor nie szczędzi faktów, przy czym nie zbacza z głównej linii fabularnej, a nawet znajduje miejsce na solidny portret psychologiczny postaci. Zgony z niejasnych przyczyn oraz zagadkowy inspektor szybko okazują się jednymi z wielu elementów, których nie można być do końca pewnym. Tu wszystko podszyte jest czymś głębszym – rzekome samobójstwa, zapał w szukaniu zabójcy, ogólne motywy – finalnie i tak wszelkie przypuszczenia oraz pozory przestają mieć znaczenie w obliczu niezbitych dowodów.

Dziewiętnastowieczny Paryż przedstawiono nad wyraz graficznie, szczegółowo opisując zakamarki wszystkich społecznych klas – od wysublimowanych miejsc spotkań arystokracji po obskurne przybytki biedoty i wątpliwie moralnych obywateli, dla których okrucieństwa stanowią chleb powszedni. Czytelnik z łatwością może odbyć historyczną podróż w tamte rejony, co momentami przywodzi na myśl użycie wehikułu czasu, który przenosi go dwa wieki wstecz. Wszystko dzięki zaskakująco adekwatnym szczegółom, takim jak architektura, społeczna mentalność czy wspomniany wcześniej rozwój nauki.

Styl Fouassiera mocno różni się od zazwyczaj czytanych tekstów. Z jednej strony nadaje on takiej luźnej inteligencji, która wywiera nie małe wrażenie. Jednak druga strona medalu jest taka, że dość często pojawiają się sceny, opisane zbyt "sucho", co wpływa dość negatywnie na płynność czytania. W mojej opinii nie umniejsza to jakości powieści. Również nie ulega wątpliwości, że ten tytuł jest bardzo jakościową pozycją, idealną szczególnie dla starych wyjadaczy, zaczytujących się w kryminałach oraz thrillerach.

Informacje dodatkowe o Biuro do spraw tajemnych:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-03-13
Dodał/a opinię: Maja Ciupińska

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Biuro do spraw tajemnych

Kup książkę Biuro do spraw tajemnych

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska