Biuro do spraw tajemnych

KIEDY NAUKA INSPIRUJE ZBRODNIĘ

Jesień 1830 roku. Ciemne zaułki Paryża, który usiłuje otrząsnąć się z szoku rewolucji lipcowej.

Postęp nauki, w połączeniu z szalenie modnym ezoteryzmem, inspiruje nowy rodzaj przestępczości. Valentin Verne, młody inspektor, ale i zapalony student chemii i medycyny, z zamiłowaniem do tego, co nieprzeniknione i irracjonalne, musi rozwiązać serię zagadek związanych z dziwnymi zgonami. Mianowany przez prefekta na szefa ,,Biura do spraw tajemnych", specjalnego wydziału, którego zadaniem jest tropienie tajemniczych przestępców, korzystających z dobrodziejstw dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy, ma zamiar udowodnić swoje niezwykłe umiejętności.

Ale kim tak naprawdę jest ten samotny policjant, którego obsesją jest schwytanie seryjnego mordercy znanego pod pseudonimem Wikary?

Kto kryje się za anielską twarzą, która tylko czasami ujawnia niepokojącą dzikość?

Kto jest łowcą, a kto ściganym?

Co odnaleźć można w splątanym labiryncie luster?

Od salonów pełnych blichtru, przez gwarne gospody, po rynsztoki spowite w wilgotnej, lepkiej mgle - przenieś się do dziewiętnastowiecznego Paryża i sprawdź, co się stanie,

gdy nie będziesz już mógł zaufać zmysłom.

Informacje dodatkowe o Biuro do spraw tajemnych:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-03-13

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Biuro do spraw tajemnych

Biuro do spraw tajemnych - opinie o książce

Avatar użytkownika - anetaiksiazki
anetaiksiazki
Przeczytane:2024-03-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

Mroczny i niepokojący kryminał kostiumowy, który powoduje uczucie smutku i niepokoju. Gęsta atmosfera, lustra i nauka, która napędza machinę zbrodni. Młody, ambitny inspektor, tajemnica, który nosi znamiona obsesji i Paryż, jakiego nie znamy. Wszystko otulone politycznymi nastrojami, które po rewolucji lipcowej dominują wśród francuskich warstw społecznych. Brzmi dobrze, prawda?

Niewątpliwie jest to ciekawa i pobudzająca wyobraźnię lektura. Ma w sobie to „coś”, co przyciąga i powoduje, że ciekawość napędza do czytania. Ja musiałam poświęcić chwilę i skupić się na tekście, by docenić walory tej powieści. Ponieważ rzadko czytam kryminały retro, to miałam problem z odnalezieniem się w innej epoce. Zabrakło mi dynamiki i czegoś, co trudno ubrać mi w słowa. Miałam nawet ochotę przerwać lekturę, ale wtedy dotarłam do zapisków Damiena, które mocno mnie zaintrygowały. Od tego momentu zatraciłam się w świecie przedstawionym przez autora. Poczułam ciarki na plecach, gdy przed oczami stawał mi obraz dziewiętnastowiecznego Paryża osnutego lepką mgłą, brudem i zbrodnią.

Muszę przyznać, że autor doskonale oddał realia epoki, rozwój nauk medycznych i chemii i oczywiście ich udział w zbrodni. To dość przerażające, gdy uświadomisz sobie, że postęp nie tylko ułatwia życie, ale też przyczynia się do jego utraty. Tło historyczne nadaje tej powieści realizmu i wysublimowanego smaku.

Na uwagę zasługuje również kreacja głównego bohatera. Valentin Verne, jest postacią złożoną i bardzo interesującą. Błyskotliwy inspektor policji to również zapalony student nauk medycznych, chemii i ezoterycznych zjawisk. Jego obsesja na punkcie Wikarego jest uzależniająca i tajemnicza. Jednak im więcej szczegółów poznajemy, tym, bardziej sytuacja staje się klarowna. Nie mogę powiedzieć, że go bezgranicznie polubiła, ale na pewno wzbudził moją ciekawość i sympatię.

Przeczytajcie i oceńcie sami. Ja mimo początkowych obiekcji dobrze spędziłam czas z tą książką. To było dla mnie coś nowego, intrygującego i nieprzewidywalnego. Udręczony i wciąż przerażony po rewolucyjnych zamieszkach Paryż czeka na ciebie...

"Biuro do spraw tajemnych" Èrica Fouassiera to znakomity i mroczny thriller historyczny, który przenosi czytelnika do Paryża lat 30. XIX wieku.

Miasto świateł ma w sobie wiele mroku. Po rewolucji lipcowej i abdykacji Karola X, we Francji ustanowiono monarchię konstytucyjną, a tron obejmuje Ludwik Filip pochodzący z bocznej linii Burbonów Orleańskich. Nowy król i jego rząd próbują zmiażdżyć opozycję. Sytuacja polityczna jest napięta, co sprzyja niecnym planom i wzrostowi przestępczości. To czas rozwoju wiedzy i nauki, a ta siła może być niebezpieczną bronią w rękach nieodpowiednich ludzi i tajnych organizacji.

I tu pojawia się tajemniczy Valentin Verne, młody inspektor, absolwent prawa, z zamiłowaniem do chemii i medycyny.

"Miał szczupłe biodra i kwadratowe ramiona. Jego ponure, lecz bystre spojrzenie przypominało palący płomień. Szlachetne, delikatne rysy o osobliwym, niemal bolesnym wdzięku mogły przywodzić na myśl jakąś niebiańską istotę, która zbłądziła na tym padole. W każdym razie na pierwszy rzut oka, bo uważniejsze oględziny ujawniały pod tą eteryczną powierzchownością nieugiętość, determinację ostrą niczym brzeszczot(...)"

Verne jest inspektorem pracującym w obyczajówce, ale prywatnie od lat tropi niebezpiecznego parszywego typa, który nazywa siebie Wikarym. Między bieżącymi wydarzeniami poznajemy historię Damiena, który jako chłopiec wpadł w łapy Wikarego. Jego historia jest trudna i brutalna, wywołuje w czytelniku skrajnie mocne emocje.

Ale to jeden z wątków tej powieści, który prawdopodobnie będzie kontynuowany w kolejnych tomach serii.

Poza sprawą Damiena i Wikarego, Valentine Verne prowadzi sprawę związaną z niepokojąco dziwnym i niezrozumiałym samobójstwem syna wpływowego człowieka, nowego członka Izby. W tym celu zostaje przeniesiony do Brygady Bezpieczeństwa. Rozwiązanie przyniesie czytelnikowi sporo emocji i zaskoczenia. Świetnie wykorzystane nowo rozwijające się nauki badań, m.in. hipnoza i mesmeryzm zwierzęcy, czynią powieść przerażającą, ale i ekscytującą.

Verne będzie musiał wykorzystać swoją wiedzę, inteligencję i zamiłowanie do medycyny.

Tu nauka i rozwój tworzą nowe możliwości i nowe grupy przestępcze, bardziej wyrafinowane, a co najgorsze uprzywilejowane. Taki rodzaj przestępczości wymaga specjalnej jednostki, do której właśnie trafia Verne.

W powieści pojawia się postać Vidocqa, awanturnika, złodzieja i twórcy działu kryminalistyki we francuskiej policji, jest również uważany za pierwszego prywatnego detektywa w Europie.To intrygująca postać, a autor sprawił mi ogromną frajdę, znajdując dla niego miejsce w swojej klimatycznej historii.

Ta powieść to przygoda, awantura, ale taka w ponurym i mrocznym klimacie, z ciążącą tajemnicą, która zatrważa, obezwładnia i przejmuje.

Atmosfera, sceneria i wielowątkowość tej powieści są genialne.

Bohater to mocno naznaczona i tragiczna postać, ale o tym czytelnik dowie się uważnie śledząc wydarzenia, te przeszłe i te bieżące.

Chłonęłam tę powieść z zapartym tchem, wczytując się w szczegóły i opisy, nawet nie myślałam o tym, by samodzielnie rozwiązywać tak zawiłą i świetnie skonstruowaną sprawę. Mój podziw nad kunsztem pisarskim autora, a także i tłumacza (Łukasz Müller)rósł z rozdziału na rozdział.

Mam nadzieję na szybką kontynuację. A i ten cholerny Wikary mnie mierzi, chcę być świadkiem tego, jak Verne go w końcu dorwie.

Świetna, mroczna, hipnotyzująca.

"Biuro do spraw tajemnych" przenosi czytelnika w czasie, choć dobrze, że w bezpieczny sposób, z perspektywy wygodnego fotela.

Ogromnie polecam.

Avatar użytkownika - majaciupinska
majaciupinska
Przeczytane:2024-03-24,

Zaskakująca powieść kryminalna w nieoczywisty sposób przeplata ze sobą naukę ze zbrodnią. Autor nie szczędzi faktów, przy czym nie zbacza z głównej linii fabularnej, a nawet znajduje miejsce na solidny portret psychologiczny postaci. Zgony z niejasnych przyczyn oraz zagadkowy inspektor szybko okazują się jednymi z wielu elementów, których nie można być do końca pewnym. Tu wszystko podszyte jest czymś głębszym – rzekome samobójstwa, zapał w szukaniu zabójcy, ogólne motywy – finalnie i tak wszelkie przypuszczenia oraz pozory przestają mieć znaczenie w obliczu niezbitych dowodów.

Dziewiętnastowieczny Paryż przedstawiono nad wyraz graficznie, szczegółowo opisując zakamarki wszystkich społecznych klas – od wysublimowanych miejsc spotkań arystokracji po obskurne przybytki biedoty i wątpliwie moralnych obywateli, dla których okrucieństwa stanowią chleb powszedni. Czytelnik z łatwością może odbyć historyczną podróż w tamte rejony, co momentami przywodzi na myśl użycie wehikułu czasu, który przenosi go dwa wieki wstecz. Wszystko dzięki zaskakująco adekwatnym szczegółom, takim jak architektura, społeczna mentalność czy wspomniany wcześniej rozwój nauki.

Styl Fouassiera mocno różni się od zazwyczaj czytanych tekstów. Z jednej strony nadaje on takiej luźnej inteligencji, która wywiera nie małe wrażenie. Jednak druga strona medalu jest taka, że dość często pojawiają się sceny, opisane zbyt "sucho", co wpływa dość negatywnie na płynność czytania. W mojej opinii nie umniejsza to jakości powieści. Również nie ulega wątpliwości, że ten tytuł jest bardzo jakościową pozycją, idealną szczególnie dla starych wyjadaczy, zaczytujących się w kryminałach oraz thrillerach.

Avatar użytkownika - baska
baska
Przeczytane:2024-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

🎩 „Biuro do spraw tajemnych” to kryminał osadzony w XIX wiecznej stolicy Francji.

🎩Autor zabiera czytelnika wprost do zawilgotniałego i mrocznego Paryża, gdzie oprowadza nas po ciemnych uliczkach i niebezpiecznych zaułkach. Z pewnością w wydarzeniach opisywanych w tej powieści próżno szukać romantycznych melodii tego miasta.
Historia rozpoczyna się od rzekomego samobójstwa młodego chłopaka- traf chciał, że był on synem bogatego i wpływowego człowieka, który nie wierzył że było to targnięcie się na życie.

🎩 Śledztwo prowadzi młody inspektor Valentin Verne, wybitnie inteligentny człowiek, interesujący się nowoczesnymi osiągnięciami nauki, a także student medycyny i chemii. Mężczyzna skrywa w sobie nieokiełznany mrok, za którym stoi przeszłość. Czy uda mu się rozwikłać zagadki, gdy w mieście dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów? Dlaczego tak paranoicznie chce złapać seryjnego mordercę, który kryje się pod pseudonimem Wikary.
Czytelnik wraz z głównym bohaterem będzie odkrywał techniczne nowinki a także poczuje trochę bardzo modnej na tamten czas ezoteryka.

🎩Akcja jest prowadzona w sposób spokojny i wyważony co sprzyja wdrożeniu się w tą historię, jednak absolutnie jej nie umniejsza. Czytelnik małymi krokami zbliża się do prawdy poznając przy tym miasto, a dzięki genialnym opisom ówczesny Paryż i jego przesiąknięty mrokiem klimat jest prawie namacalny. Poznajemy szereg niejednoznacznych postaci, których intencji nie sposób do końca rozgryźć.

🎩Dodatkowo książka jest napisana bardzo ładnym językiem, dzięki czemu bardzo sprawnie się ją czyta. Mam nadzieję na kolejne historie z inspektorem Valentinem, który jest z tych nieokiełznanych i ugładzonych bohaterów, których nie da się nie lubić.

📚Mało widzę tą książkę w internatach, a szkoda bo z pewnością zasługuje na większą uwagę czytelników 📚

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Biuro do spraw tajemnych” autorstwa Érica Fouassiera to książka, która zanurza nas w mroczne zakamarki Paryża z 1830 roku, gdzie nauka i ezoteryzm splatają się z przestępczością. Główny bohater, Valentin Verne, jest skomplikowany i fascynujący zarazem, a jego obsesja na punkcie schwytania seryjnego mordercy, prowadzi go przez labirynt tajemnic i niebezpieczeństw.

Czy biuro spraw tajemnych rozwikła tę zagadkę?

Fouassier doskonale oddaje atmosferę epoki, od bogatych salonów, przez gwarne gospody, po brudne ulice Paryża, co czyni tę książkę nie tylko ekscytującą lekturą, ale także wizualną podróżą w czasie. Z niezwykłą wprawą prowadzi nas przez zawiłości fabuły, jednocześnie zachowując autentyczność historycznego tła okresu monarchii lipcowej. Postacie są wyśmienicie wykreowane, z Valentinem na czele, który jest nie tylko bystrym i intrygującym detektywem, ale także człowiekiem z przeszłością, która go prześladuje i z którą musi się zmierzyć. Autor zręcznie łączy elementy kryminału z thrillerem psychologicznym, tworząc opowieść, która jest zarówno inteligentna, jak i emocjonująca. Końcowy i zaskakujący zwrot akcji pozostawia z niedosytem i pragnieniem więcej, co świadczy o sile narracji i umiejętności pisarskich autora.

„Biuro do spraw tajemnych” to idealny wybór dla miłośników kryminałów historycznych oraz thrillerów psychologicznych, który oferuje głębokie zanurzenie w świat, gdzie granica między nauką a ezoteryką staje się coraz bardziej zamazana. To kryminał, który z pewnością zadowoli fanów stylu Edgara Alana Poe i pozostawi ich, tak jak mnie, w niecierpliwym oczekiwaniu na kolejne przygody Valentina Verne’a. Czytajcie i dajcie się porwać tej mrocznej i niesamowicie klimatycznej historii! 🔥

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa Znak Koncept @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22