Cień i Kość

Tom 1 cyklu Grisza

Alina Starkov jest kartografką, która ma wziąć udział w wyprawie do wnętrza Fałdy Cienia - terenu, w którym żyją okropne, polujące na ludzi volcry. Razem z nią i innymi osobami z jej fachu, na ekspedycję wyruszają także tropiciele oraz grisze - ludzie o wspaniałych, wręcz przerażających mocach. Kiedy w trakcie tej przygody dzieje się coś niezwykłego, Alina zwraca na siebie uwagę Darklinga - najpotężniejszego i najstarszego z grisz. Okazuje się, że ma moce, dzięki którym jako jedyna może zniszczyć Fałdę Cienia i sprawić, że świat będzie lepszym miejscem.
Jednak nie wszystko, co jej się wydaje i co mówią inni, jest prawdą.
Strasznie źle nastawiłam się na tą książkę. Skupiłam się na tym, że nie dorówna "Szóstce wron", więc na pewno mi się nie spodoba. No i tak, jak się spodziewałam nie dorównała, ale to nie znaczy, że nie przypadła mi do gustu.
Uwielbiam świat grisz, który stworzyła autorka. Jest on naprawdę obszerny i wspaniałe rozbudowany. Fantastycznie czyta się historie osadzone w tej rzeczywistości.
Jeżeli chodzi o bohaterów, to Alina jest mi w sumie całkowicie obojętna. Nie polubiłam jej jakoś szczególnie, ale zarazem nie przeszkadzało mi to, że historia jest opisywana w pierwszoosobowej narracji, gdyż jej przemyślenia (na szczęście) nie były irytujące. Niestety bardzo nie lubię Mala - cały czas strasznie mnie irytował. Ale (pewnie jak większość osób czytających tę książkę) uwielbiam Darklinga. Wolę mówić i pisać Darkling, bo "Zmrocz", którego mamy w tym wydaniu, absolutnie nie pasuje mi do jego postaci. Ten bohater jest naprawdę świetny. Ma charakter, określone wartości, których się trzyma i cele, do których dąży. Wyczekiwałam scen z jego udziałem, ale na szczęście w tej części ich nie brakowało i pojawiał się dosyć często.
Sama fabuła, wątki poboczne i wszystko co z tym związane - wspaniałe.
Naprawdę jestem na siebie zła, że tak źle się nastawiłam, bo naprawdę BARDZO mi się podobało i nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po kolejny tom.
Ocena: 8/10

Kup książkę Cień i Kość

Ruina i Rewolta
Leigh Bardugo0
Okładka ksiązki - Ruina i Rewolta

„Ruina i rewolta” to niecierpliwie wyczekiwane przez fanów zakończenie fantastycznej Trylogii Grisza. Poprzednie tomy tej serii to „Cień...

Szóstka wron
Leigh Bardugo0
Okładka ksiązki - Szóstka wron

Sześcioro niebezpiecznych wyrzutków. Jeden niewykonalny skok. Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie...