Cz³owiek honoru

Ocena: 4 (1 g³osów)
Panta rhei. Wszystko siê zmienia. W zapomnienie odeszli bohaterowie mojego dzieciñstwa i m³odo¶ci, a wraz z nimi znikn±³ czarny charakter wszechczasów - radziecki szpieg. Czytam nowe powie¶ci sensacyjne, ogl±dam nowe przygody Jamesa B. S± ciekawe, nie powiem, ale bez niego, bez radzieckiego szpiega to ju¿ nie to. Lecz oto, có¿ za niespodzianka! Jest! Wróci³! A wszystko to za spraw± powie¶ci Paula Vidicha ,,Cz³owiek honoru". Lata 50.ubieg³ego wieku. Na ¶wiecie szaleje zimna wojna, w Zwi±zku Radzieckim trwaj± czystki po ¶mierci Berii, w Stanach Zjednoczonych powoli chyli siê ku upadkowi epoka maccartyzmu a FBI konkuruje z CIA. Ciekawe czasy, czyli takie, w których doprawdy nie³atwo jest ¿yæ. A w centrum ca³ej tej zawieruchy samotny cz³owiek - Goorge Muller, zgorzknia³y agent bez z³udzeñ. Ma nie³atwe zadanie: musi wykryæ i unieszkodliwiæ Protoko³a - podwójnego agenta, sabotuj±cego (bardzo zreszt± skutecznie) kolejne akcje CIA. Tu ciekawostka: powie¶ci Vidicha powsta³a na kanwie prawdziwych wydarzeñ. Pierwowzorem kreta jest jak realna postaæ - James Speyer Kronthal. Ogromna szkoda, ¿e Vidich nie wykorzysta³ potencja³u epoki. Przecie¿ lata 50. to dla wiêkszo¶ci z nas historia. Pomy¶lcie tylko có¿ to za pole do popisu dla pisarza! Tymczasem t³o historyczne i jest w ,,Cz³owieku honoru" s³abo zarysowane, kluczowe wydarzenia zaledwie migaj± gdzie¶ na drugim planie. Równie mizerne jest t³o obyczajowe. Umieszczaj±c akcj± w rzeczywisto¶ci sprzed ponad pó³ wieku, a wiêc zupe³nie obcej wspó³czesnemu czytelnikowi, autor powinien zadaæ sobie nieco trudu i stworzyæ znacznie pe³niejszy obraz ówczesnego ¶wiata. Z pewno¶ci± ksi±¿ka by na tym zyska³a. ,,Cz³owiek honoru" to prawdziwa powie¶æ w stylu retro. Retro jest tu wszystko: czas i miejsce akcji, fabu³a, tempo. Retro jest nawet jêzyk, nawi±zuj±cy stylem do klasycznych opowie¶ci ,,z epoki": prosty, niewyszukany, bez ozdobników. Od czasu do czasu tylko, z my¶l± o bardziej wymagaj±cych odbiorcach, padnie tu czy tam cytat z klasyka: Johna Webstera, T.S. Eliota, Szekspira czy Kiplinga. Dobrze dobrany, ale króciutki i nie narzucaj±cy siê. Ot, taki drobiazg podkre¶laj±cy erudycjê bohatera. Tak siê kiedy¶ pisywa³o. Pytanie tylko czy dzisiejszy czytelnik kupi tak± konwencjê? Có¿, trudno wyrokowaæ. To bardzo indywidualna sprawa. Ka¿dy musi sam sobie odpowiedzieæ na pytanie, czy taki styl jest dla niego. Osobi¶cie lubiê go - jest mi³± odskoczni± od wspó³czesnych rozbuchanych dzie³, ale to sprawa gustu, a ja swojego nie zmierzam nikomu narzucaæ. Akcja ksi±¿ki jest równie prosta co jêzyk - jakby wyjêta z tanich powie¶ci szpiegowskich po³owy XX wieku. Linearna, niezbyt skomplikowana, powolutku ale uporczywie sun±ca na przód. Solidnie napisane, przygodowe czytad³o ze z³ymi Rosjanami w tle. Mo¿na w niej jednak znale¼æ kilka smaczków: opis skomplikowanych relacji miêdzy pracownikami wywiadów wrogich mocarstw, metody pracy wywiadu i kontrwywiadu w czasach, gdy nikt nie s³ysza³ o Internecie i telefonach komórkowych, sposoby werbunku. Nie ma natomiast ani gad¿etów, ani zaskakuj±cych zwrotów akcji. Pocz±tkowo wydarzenia tocz± siê konsekwentnie, zgodnie z wewnêtrzn± logik± powie¶ci. Jednak gdzie¶ tak na pó³metku, a mo¿e nawet ciutkê przed po³ow±, autor robi nieoczekiwan± woltê. Zaskakuj±co wcze¶nie prezentuje rozwi±zanie zagadki, porzuca sensacjê by skoncentrowaæ siê na aspekcie psychologicznym. Punkt ciê¿ko¶ci przenosi siê z walki wywiadów na p³aszczyznê osobistego pojedynku Mullera z Protoko³em. Nie do koñca pojmujê po co. Zabieg bez w±tpienia ciekawy, ale chyba nie do koñca trafiony. Byæ mo¿e Vidich poczu³, ¿e pisze do¶æ b³ah± opowiastk± i postanowi³ dodaæ jej g³êbi. Tyle tylko, ¿e g³êbia ta jest do¶æ p³ytka. Zwyczajnie nie pasuje do przyjêtej na wyj¶ciu konwencji klasycznej powie¶ci szpiegowskiej, w której ¶wiat jest czarno-bia³y a postaci raczej p³askie. W efekcie powsta³a do¶æ dziwaczna hybryda, przeznaczona g³ównie dla znawców gatunku i jego najbardziej zagorza³ych fanów. Mo¿na przeczytaæ bez wiêkszego bólu, ale obowi±zku nie ma.

Informacje dodatkowe o Cz³owiek honoru:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
Doda³/a opiniê: nureczka

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Cz³owiek honoru

Kup ksi±¿kê Cz³owiek honoru

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca