Dawna znajoma

Przedpremierowo]

Jeśli lubisz thrillery psychologiczne, tak samo, jak ja, to koniecznie musisz przeczytać moją dzisiejszą recenzje. Jeśli jednak trafiłeś/aś tu przypadkiem, mam nadzieje, że moja recenzja zachęci Cię do przeczytania książki, o której za moment będzie mowa.

Miło mi też będzie, gdy po przeczytaniu zostawisz komentarz, dokładnie tak jak to robisz, gdy widzisz fajnego posta na Facebooku.

„ W mojej skrzynce pocztowej, niczym niewybuch, pojawia się e-mail :

Maria Weston prosi o dodanie do grona znajomych na Facebooku “(*¹)

Pewnego dnia Louise otrzymuje zaproszenie do grona znajomych na Facebooku od swojej dawnej koleżanki ze szkoły Marii. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Maria nie żyje od dwudziestu siedmiu lat, zginęła podczas balu absolwentów. Jednak zaproszenie to tylko początek, wkrótce Lou zaczyna otrzymywać także wiadomości z konta zmarłej dziewczyny. Powrót przeszłości zmusza bohaterkę do odnowienia kontaktów ze szkolnych lat.

AKCJA I FABUŁA
Od samego początku akcji Marshall buduje niesamowite napięcie, które mocno wciąga w fabule książki. Akcja i fabuła rozpoczyna się w 2016 roku, w momencie, gdy główna bohaterka otrzymuje wiadomość o zaproszeniu do znajomych i prowadzona jest także w 1989 roku, kiedy to mają miejsce wydarzenia poprzedzające tragiczne wydarzenie z balu absolwentów. Między rozdziałami znajdujemy w książkę wstawki od autorki dotyczące głównej bohaterki. Mimo takiego podziału książki nie ma chaosu w fabule czy akcji.

STYL I JĘZYK
Autorka książki serwuje nam bardzo emocjonujące opisy wydarzeń, które wciągają każdy neuron mózgu w fabułę historii Louise. Językiem,dialogami hipnotyzuje czytelnika.

POSTACIE
LOUISE
Główną bohaterkę poznajemy z dwóch stron i możemy, dzięki temu spostrzec jak jej charakter uległ zmianie. W wydarzeniach w 1989 roku Lou zostaje przedstawiona jako dziewczyna, która poszukuje akceptacji, uznania wśród swoich rówieśników, dlatego często ulega manipulacji swojej koleżanki Sophie. Nie potrafi postawić się jej, choć po części zadaje sobie sprawę z tego, że jest tylko towarzystwem Sophie, gdy ta nie spędza czasu z innymi dziewczynami.
Zaś w 2016 jest już osobą, która nie potrzebuje niczyjego uznania, zwłaszcza dawnej koleżanki, prowadzi własną firmę i wychowuje syna. Natomiast ciężko jest się jej pogodzić z tym, co stało się z jej małżeństwem i zbyt mocno emocjonalnie związana jest ze swoim byłym mężem Samem.

POZOSTAŁE POSTACIE
O reszcie postaci z książki można powiedzieć, że każda z nich dobrze odgrywa rolę, do której została stworzona. W szczególności postać Marii, którą jedynie poznajemy w wydarzeniach z 1989 roku. Mimo że w 2016 roku jej postać uznawana jest za zmarłą to autorka, sprawia, że jednak można odnieść wrażenie, że ta postać cały czas bierze udział w fabule.

„1989

Sophie nie wspomniała o Marii przez kolejne kilka tygodni, więc postanowiłam pójść za jej przykładem i również nic nie mówiłam”(*²)

„Dawna znajoma" jest jednym z najbardziej wciągających thrillerów psychologicznych, twórczość Laury Marshall może równać się z twórczością Tarryn Fisher, autorką między innymi thrillera psychologicznego „Ciemna strona".

W swojej książce autorka ujawnia smutną stronę portalu społecznościowego Facebook. Porusza kwestię udostępniania swojej prywatności znajomym czy szerszej publiczności, a także, że ludzie korzystający z Facebooka często za jego pomocą kreują swoje idealne życie. Pokazuje też, że każdy może stać się tam, kim tylko chce i namieszać w życiu wybranej przez siebie osoby.. Dobra, bo zaraz będzie, że to pogadanka o Facebooku, a nie książce, więc wracamy do niej.

Autorka stworzyła niebywały pomysł na książkę i jego potencjał wykorzystała w 110%, nieoczekiwane zwroty akcji, wydarzenia, napięcie, które wzrasta z każdą przeczytaną kartką to coś obecnie rzadko spotykanego. Jestem zachwycona „Dawną znajomą", dlatego znajdzie się ona u mnie na półce z tymi najbardziej ulubionymi książkami, a Laura Marshall trafi na listę moich ulubionych autorek.

Premiera 09.05.2018!

Informacje dodatkowe o Dawna znajoma:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2018-05-09
Dodał/a opinię: Molikksiazkowyy

Zobacz opinie o książce Dawna znajoma

Kup książkę Dawna znajoma