Dziewczyna w realu

„Wypływaj tylko tak daleko, abyś miała pewność, że dasz radę wrócić.”

Bohaterką książki jest 13-letnia Eva, której rodzice są influencerami i prowadzą kanał na YouTubie. Zamieszczają oni na nim informacje na temat dziewczynki od momentu jej poczęcia. To jedyne źródło dochodów rodziny, dlatego dorośli robią wszystko, aby kanał przynosił jak największe zyski. Wybierają oni promowane produkty, zawierają umowy ze sponsorami, zapełniają grafik dnia i decydują jaki outfit zaprezentują fanom. Wszystko jest dla nich na sprzedaż, nawet najbardziej intymne szczegóły z życia nastolatki. Te ostatnie klikają się najlepiej i przysparzają kanałowi nowych subskrybentów.

Wstyd i zażenowanie — te uczucia Eva zna aż za dobrze. Mierzy się z nimi codziennie, kiedy koledzy ze szkoły szerują vlogi na temat jej pryszczy czy pierwszej miesiączki. Kiedy jeden z filmów staje się viralem, dziewczyna mówi DOŚĆ!

Do czego posunie się bohaterka by kanał, „Wszystko o Evie”, przestał istnieć?

Eva to nastolatka podobnie jak ja. Czytając jej historię nie byłam w stanie wyobrazić sobie, co ona czuła i pod jaką presją żyła.

Świat, w którym przyszło nam żyć nie jest łaskawy. Okazuje się, że sława, do której tak wielu dąży, dla tych, co ją osiągnęli może okazać się przekleństwem. Dzięki tej historii zobaczymy, że bycie sławnym wcale nie jest takie super, jak może się nam wydawać. Zwraca ona uwagę na fakt, że nie wszystko to, co czytamy czy widzimy w Internecie jest prawdą. Nie należy wszystkiego przyjmować bezwarunkowo. Ponad to sygnalizuje ona problem „siedzenia” na telefonie czy kompie. Pokazuje i namawia do „odwyku od Internetu” i innego spędzania wolnego czasu. Ukazuje też, że ludzie lubią słyszeć „to, co chcą usłyszeć”. Prawda nie zawsze się podoba, a mówiąc ją musimy liczyć się z ewentualną konsekwencją. Poza tym ukazuje, że „nauka to nie magia”, trzeba w nią włożyć trochę wysiłku. Uczy również, że nie jesteśmy idealni, dlatego fajnie jest mieć przyjaciół, którzy lubią nas takimi, jakimi jesteśmy naprawdę i wiedzą, kiedy potrzebny nam jest „kask”. Pamiętajmy – nie musimy być doskonali.

Musimy też wiedzieć, że „Tajemnice nigdy nie schodzą na dalszy plan. Na początku buzują jak motyle w brzuchu, a potem zaczynają ciążyć jak kamień na sercu. Tajemnica zawsze ma dla kogoś znaczenie. I zawsze znajdzie sposób, by wydostać się na światło dzienne”. Dlatego też czasami, „kiedy dostajemy to, czego bardzo chcieliśmy, okazuje się, że od początku byliśmy w błędzie.”

Czy polecam? Oczywiście, że tak. To książka, po której w głowie będą Wam się pojawiały liczne przemyślenia. Warto ją przeczytać.

#współpracabarterowa z @wydawnictwoliterackie.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna w realu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-11-15
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Girl (In Real Life)
Dodał/a opinię: BOOKSARE_MYPASSI

Tagi: Dzieci od ok. 13 lat

Zobacz opinie o książce Dziewczyna w realu

Kup książkę Dziewczyna w realu

Siemowit Zagubiony