Filmowy Paryż

Sam Paryż to także miasto wyjątkowe i ważne na mapie Europy - stolica mody, artystów, miejsce istotnych historycznych wydarzeń. Nie jest więc zaskakujące, że stał się on miejscem atrakcyjnym dla reżyserów nie tylko z Francji, ale z całego świata. Subiektywny przewodnik po Paryżu autorstwa Michała Bąka pozwala poczuć atmosferę tego miasta i poznać jego tajemnice. Ile to razy oglądając film skupiamy się na bohaterach i fabule nie zwracając uwagi na tło towarzyszące wydarzeniom?

Tytuł książki "Filmowy Paryż" może być dla niektórych mylący. Kino jest dla autora jedynie inspiracją do poruszenia wielu tematów historyczno-kulturowych. Kilkanaście tytułów, które wybrał Bąk stanowi punkt zaczepienia do przybliżenia czytelnikowi dziejów miasta od XVI wieku ("Dzwonnik z Notre Dame" czy "Królowa Margot") po czasy współczesne. O samych filmach jest tutaj mało, żeby nie powiedzieć, nic. We wstępie sam autor pisze, że: Kino stanowi tutaj pretekst do opowieści o mieście, które na przestrzeni kilkunastu wieków stało się nie tylko centrum Francji, ale i zajęło poczesne miejsce w historii świata.

I tak przy okazji "Dantona" w reżyserii Andrzeja Wajdy trafiamy w samo centrum Rewolucji Francuskiej, przy okazji filmu "Hugo i jego wynalazek" poznajemy początki kina, "Nietykalni" są tłem do poruszenia problemów emigrantów, zaś wspólnie z Amelią możemy odwiedzić zakamarki Montmartru.

Paryż potrafi być różnorodny. Romantyczny i przepełniony miłością, ponury i niebezpieczny, inspirujący i motywujący do działania. Autor ukazał tę różnorodność pokazując miasto z wielu stron, zarówno tych pięknych i pozytywnych, jak i tych nieco ciemniejszych (jak chociażby przywołanie "Nienawiści" w reż. Mathieu Kassovitza).

Całości towarzyszą przepiękne zdjęcia, które pozwalają zatopić się na chwilę w paryskich uliczkach i zniknąć całkowicie w świecie francuskiej stolicy. A potem tylko można zamarzyć o podróży i odwiedzeniu tych miejsc na żywo.

Informacje dodatkowe o Filmowy Paryż:

Wydawnictwo: PWN