Intruz

Stephanie Mayer to autorka cieszącej się ogromną popularnoścą Sagi ,,Zmierzch", która również wielki sukces osiągnęła w wersji kinowej. ,,Intruz" to kolejna ciekawa pozycja tej pisarki, także zekranizowana. Jednak film nigdy nie odda tego co znajdziemy w książce. W szczególności ta pozycja literacka o czym warto się przekonać samemu.

,,Intruz" to opowieść o przyszłości, o oblężeniu ziemi przez istoty z kosmosu- zwane duszami. To głęboko poruszająca lektura, która w sposób emocjonalny i nostalgiczny dotyka tematów życia, rodziny, przyjaźni, miłości, dobra i zła. Dusze przejmują ciała ludzi, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Opanowują umysł człowieka, dusza ludzka pomału umiera i w pełni ciało należy do nowego właściciela- przybysza z kosmosu- duszy. Tworzą z pozoru idealny świat, bez zła, nienawiści, przemocy, jednak dzieje się to kosztem ludzi. Jedną z nielicznych osób, których ciało nie zostało przejęte przez duszę jest Melanie. Jednak i ona wpada w ręce wroga i jej ciało przejmuje dusza o imieniu Wagabunda. Jej zadaniem jest odnaleźć ludzi, którym udało się ukryć przed Łowcami. Melanie jednak nie daje za wygraną mimo przejęcia jej ciała walczy z wrogiem. Jej miłość do ukochanego Jareda i tęsknota z bratem powodują, że zdeterminowana nie daje za wygraną. Początkowo Wagabudna i Melanie walczą ze sobą, jednak uczucia Melanie, które codzień zalewają umysł i duszę Wagabundy zmieniają wszystko. Obie zamknięte w jednym ciele wybierają się w podróż przez pustynię w poszukiwaniu ukochanych osób. Dalsze losy dwóch bohaterek zamkniętych w jednej postaci zaskakują i przynoszą czytelnikowi wiele emocji.

Autorka książki Stpehanie Mayer tą pozycją literacką naprawdę może zaskoczyć nawet wytrawnych czytelników. Książkę mimo przeszło pięciuset stron czyta się w mgnieniu oka, wręcz nie można się od niej oderwać. Napisana jest językiem przystępnym dla każdego, z pierwszoosobową narracją, dialogami i szczegółowymi i ciekawymi opisami. Postacie przedstawione przez autorke są barwne i ciekawe, każdą z nich chce się lepiej poznać. W szczególności głowne bohaterki i walka ich dusz w jednym ciele oraz ich wpólne losy budzą skrajne emocje. Autorka porusza wiele tematów z pozoru prostych, codziennych, ale nadaje im ogromną wagę i pozwala nam dostrzec ich istotę. W trakcie czytania historia wzbudza skrajne emocje: złość, smutek, niepewność, ale również radość i szczęście. Mimo opowieści teoretycznie ,,nie z tej ziemi", staje się ona nam bardzo bliska.

Lektura ,,Intruza" daje wiele do myślenia. Mimo, iż jest to książka fantastyczna, dotyka tematyki zupełnie nie fikcyjnej, która uruchamia egzystencjalne pytania. Zmusza nas wręcz do zastanowienia się nad tym co w życiu ważne, jakie wartości powinny nami kierować. Podkreśla istotę i rolę rodziny, przyjaźni i miłości w naszym życiu. Długo po jej przeczytaniu pozostaje w naszej głowie, tak jak Melanie w głowie Wagabundy. Zachęcam więc każdego do przeczytania tej pozycji. Ja napewno jeszcze kiedyś chętnie do niej powrócę.

Informacje dodatkowe o Intruz:

Ilustracje:Claire Artman/Julianna Lee
Dodał/a opinię: Wiesława Rutowicz

Zobacz opinie o książce Intruz

Kup książkę Intruz

Przez wszystkie te tysiąclecia ludziom nie udało się rozgryźć zagadki, jaką jest miłość.
Na ile jest sprawą ciała, a na ile umysłu?
Ile w niej przypadku, a ile przeznaczenia?
Dlaczego związki doskonałe się rozpadają, a te pozornie niemożliwe trwają w najlepsze? Ludzie nie znaleźli odpowiedzi na te pytania i ja też ich nie znam.
Miłość po prostu jest, albo jej nie ma.

Zaćmienie
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Zaćmienie

Trzeci tom wampirzej sagi miłosnej. Kiedy media zaczynają donosić o serii tajemniczych morderstw w Seattle, a do lasów wokół Forks powraca...

Chemik
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Chemik

Powiedzmy, że nazywa się Alex. Tożsamość i imiona zmienia jak rękawiczki – pracuje dla amerykańskiej agencji rządowej, która jest tak tajna...