Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko

Okazuje się, że nie ma rodziców idealnych. A nasz styl wychowania został wypracowany przez lata. Czy jest on najlepszy ze wszystkich? Czy nasze dzieci stymulowane na wszelkie sposoby, aby rozwijać się w różnych dziedzinach są szczęśliwe? Ta książka zaburzyła moje dotychczasowe myślenie odnośnie wychowania. Wiele razy pomyślałam: czy tak się da? Przecież to dziwne!

Michaeleen Doucleff wyruszyła w podróż po świecie do plemion, które nie podlegają wpływom zachodniego wychowania. Od lat mają wypracowany system, który wspiera dzieci w ich codzienności. We współpracy z rodzicami, bez kłótni i dominacji. Okazuje się, że ten styl wychowania naturalnie uczy najmłodszych, jak być potrzebnym i wnosić realny wkład do rodziny. Nikt nie jest tutaj przysłowiowym "pępkiem świata", ale równoprawnym człowiekiem społeczności. Rodzice oddają dzieciom ich autonomię, a dzieci nie są roszczeniowe i z łatwością odnajdują się w świecie dorosłych.

Autorka odwiedziła Majów w Ameryce, plemię Hadza w Afryce i Inuitów w Afryce. Dzięki jej podróżom przekonasz się jak wygląda szykowanie do szkoły, przygotowywanie posiłków i opieka nad młodszym rodzeństwem. Oprócz przytoczonych historii rodzin odnajdziesz również szkolenia, które pomogą przeanalizować sytuację w Twojej rodzinie oraz szkolenia, które zmotywują całą rodzinę do pracy zespołowej.

Najbardziej zauważana jest tutaj swoboda jaką dzieci otrzymują. Nie biegają codziennie między zajęciami, nie mają zorganizowanej każdej minuty dnia. Jednak pomimo tego, wiele decyzji podejmują rodzice i oni również mają czas dla siebie, ponieważ nie żyją tylko i wyłącznie "pod dziecko". Wydaje się być to ogromnym kluczem do równowagi w rodzinie. A może jest to antidotum na niepokój i stres?

Jeszcze parę lat wcześniej sami byliśmy wychowywani inaczej. Nie każda ewolucja przynosi korzyści i dlatego ta książka jest ważna pod kątem powrotu do rdzennego wychowania. Przeanalizowania i zrozumienia, że można inaczej. Nie ulegać presji i nauczyć dzieci tego samego, dzięki czemu zyskają pewność siebie, radość i dojrzałość w relacjach.

Informacje dodatkowe o Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-09-21
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Hunt, Gather, Parent: What Ancient Cultures Can Teach Us About the Lost Art of Raising Happy, Helpful Little Humans
Dodał/a opinię: Ksebardo

Tagi: Opieka nad dzieckiem i wychowanie - poradniki

Zobacz opinie o książce Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko

Kup książkę Jak bez napięć wychować pewne siebie dziecko

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;