Outsider

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-06-05
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Stephen King w wybitnie dobrej formie! Szokuje, intryguje, niepokoi, wciąga bez reszty w stworzony przez siebie świat, w którym nic nie jest pewne i oczywiste, nawet jeśli początkowo takie się wydaje. „Outsider” Stephena Kinga to książka, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony! Nie wiem, jak Stephen King to robi, ale potrafi tak przykuć uwagę czytelnika, że nawet kiedy odkłada się książkę, żeby później dokończyć, myśli wracają do niej nieustannie i po prostu musisz czytać dalej. Dlatego ostrzegam, bo to ponad 6oo stron, a więc sięgnięcie po nią wieczorem grozi zarwaniem nocy!

Zbrodnia, którą opisuje King, jest ohydna i przerażająca: w małym miasteczku zostaje w bestialski sposób zamordowany 11-letni chłopiec. Od tego zaczyna się pierwsza część: Aresztowanie. Narracja prowadzona jest w intrygujący sposób: działania policji przeplatane są zeznaniami świadków, którzy kolejno, niezależnie od siebie, coraz bardziej pogrążają oskarżonego. Oskarżony – szanowany i lubiany w miasteczku Flint City nauczyciel języka angielskiego i trener drużyn młodzieżowych, Terry Maitland, ma żonę i dwie córeczki. I właśnie one, oraz ponad tysiąc obywateli miasteczka, zgromadzonych na stadionie, są świadkami spektakularnego aresztowania Terry’ego, jakiego policja dokonuje w trakcie meczu. Detektyw Ralph Anderson i prokurator Bill Samuels są przekonani o winie oskarżonego: potwierdzają to liczni świadkowie, ale też – odciski palców pozostawione na miejscu zbrodni. Śledczy nie mają żadnych wątpliwości, ze Terry jest winny – problem w tym, że Terry Maitland ma świetne alibi, z którym nie sposób wygrać. Wygląda więc na to, że oskarżony był jednocześnie w dwóch dość daleko położonych od siebie miejscach. Jak to możliwe? Czy aby wyjaśnić zagadkę, trzeba będzie sięgnąć ku sprawom nie z tego świata?

Detektyw Anderson ma naprawdę trudne zadanie – tym bardziej, że zna trenera Maitlanda i jego rodzinę i lubi ich, a jednocześnie ma świadomość, że ten człowiek trenował też jego syna, a teraz jest oskarżony o potworną zbrodnię. Jeśli to nie on, skąd tyle dowodów świadczących przeciwko niemu? A z drugiej strony – jego alibi jest tak doskonałe, że aż… podejrzane. Jak rozwiąże to detektyw? Kto stoi za potworną zbrodnią? Czy jest to człowiek z krwi i kości, czy też jakaś nadprzyrodzona istota? Czy da się go schwytać?

Jednocześnie poznajemy rodzinę zamordowanego Franka Petersona, która nie może się otrząsnąć z tej potwornej tragedii, a wkrótce dotyka ją kolejna… A także rodzinę oskarżonego trenera, którego żona i córeczki są przekonane o niewinności Terry’ego, a jednocześnie mają świadomość, że nawet jeśli trener zostanie uniewinniony, ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Czy jednak trener jest niewinny? Podczas doprowadzenia podejrzanego przed sąd, wybucha ogromne zamieszanie i dochodzi do tragedii, która sprawia, że detektyw Anderson traci grunt pod nogami i niczego już nie jest pewien. Czy mógł zapobiec nieszczęściu? Czy Terry został niesłusznie oskarżony?

To pytanie pozostaje bez odpowiedzi długo, długo – czytelnik jest raz po raz sprowadzany przez autora na manowce. Kiedy tylko wyrabia sobie zdanie, dzieje się coś, co sprawia, że budowana teoria musi zostać zastąpiona inną. King bawi się z czytelnikami, gra na emocjach i rozbudza ciekawość tak bardzo, że w ogóle nie chce się tej książki odkładać, dopóki nie pozna się prawdy. A prawda – jak to bywa u Stephena Kinga – jest nie do przewidzenia.

Jestem wielką fanką powieści Stephena Kinga – zwłaszcza tych kryminalnych i „Outsider” tylko mnie w tym utwierdził. Polecam wszystkim, którzy lubią zagadki! I tym, którzy lubią się bać!

Kup książkę Outsider

Zobacz opinie o książce Outsider
Opowieści makabryczne
Stephen King0
Okładka ksiązki - Opowieści makabryczne

Opowieści makabryczne, jedyny oryginalny komiks Stephena Kinga, który po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, to smakowity kąsek dla...

Blaze
Stephen King0
Okładka ksiązki - Blaze

„Blaze” - ostatnia powieść niejakiego Richarda Bachmana, czyli „mrocznej połowy” Stephena Kinga - to opowieść o losach Claytona...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska