Pani March

Masz babo placek…

Powieść bardzo mi się podoba, czytałam zachłannie, ale mam problem z bohaterką. Dawno nie miałam takiej awersji graniczącej wręcz z uczuleniem na postać literacką. Książka piękna w słowach, pisarsko barwna, gładka, płynna, mogłabym długo zachwycać się, podając kolejne przymiotniki. Ale mam duży zgrzyt, z tytułową Agathą, całą książkę, czekałam na to imię; jej życie to gra, pozory, udawanie, malowanie trawy na zielono. Wachlarz emocji, od uwielbienia, po paranoje.

Moje oczekiwania co do kunsztu, formy i treści zostały spełnione. Upajałam się lekkością przekazu, trafnością opisów i delektowałam ukrytym przekazem, ubranym w słowa obok głównego tematu, a będącymi bardzo istotnymi dla całości, wyjaśniając wydarzenia i zachowania.

Nie jest to łatwa powieść, skrywa wiele tajemnic, podtekstów, mało wygodnych prawd. Autorka opisuje pustkę życia kobiety bogatej i wykształconej, którą niszczą jej własne demony, siedzące w głowie; zrodzone przez wolny czas, brak pasji, chęć przypodobania się innym, zachowanie pozorów - „co ludzie powiedzą” i kłamstwo.

Thriller psychologiczny, czarna komedia z elementami ironii obyczajowej w kręgu towarzyskich elit.

Doskonała.

@empikgo #reklama