Pęknięta korona

Tom 1 cyklu Brat Gotfryd

"Zdrada nigdy nie pochodzi od wroga..."

Kraków rok 1273.
Nad Wisłą, niedaleko jednego z dworów zostaje wyłowione ciało. Nieznajomy mężczyzna został brutalnie zamordowany. Śledztwem interesuje się Inkwizytor, brat Gotfryd. Swoim doświadczeniem wykazał się już w przeszłości podczas dochodzeń w Prowansji oraz Italii. Do pomocy ma dwóch rycerzy - Jaksę oraz Lamberta. Powoli odkrywane ślady, prowadzą trójkę znajomych do ruin zamku Lemiesz, który cieszy się złą sławą i mrocznymi historiami. Poszukiwania zostają szybko przerwane, przez odkrycie kolejnych zwłok. Na dworze pewnego magnata, znaleziony zostaje rycerz, który spłonął w czasie odprawiania pogańskich rytuałów przed obrazem. Problem w tym, że obraz wzbudza strach, ponieważ nie został uszkodzony przez ogień. Czy za morderstwami stoją jakieś nieczyste moce?

"Niewykluczone, iż to właśnie w cichym szepcie drzew przetrwa ostatnie wspomnienie dawno wymarłych rycerzy i królów, o których przygięte wiekiem dęby opowiadać będą swoim latoroślom, tak samo jak teraz siwobrodzi starcy snują historię o leszym oraz jego wilczej sforze. "

Narracja w tej historii, prowadzona jest trzecioosobową, przez co patrzymy na wszystkie sytuacje stojąc z boku. I chociaż nie daje nam to możliwości, wejść bezpośrednio do głowy bohaterów, to i tak poznajemy ich bardzo dobrze, podczas dyskretnej obserwacji ich zachowań.

Brat Gotfryd jest inkwizytorem i to nie byle jakim, bo swoje doświadczenie zbierał w kilku krajach. Doskonale radzi on sobie z wyjaśnianiem intrygujących spraw i wyłapywaniem złoczyńców. Jest to mężczyzna niezwykle opanowany, wszelkie burzliwe emocje uparcie trzyma w sobie, nie zdradzając swoich zamiarów. Jego cecho wyróżniająco był sposób wyrażania się, nie cierpiał on marnować czasu na niepotrzebne rozmowy i zawsze mówił tylko to co było ważne i co chciał przez to przekazać. Człowiek niezwykle inteligentny i sprytny, szybko łączył poszczególne fakty i nie dawał wyprowadzić się w pole. Oprócz tego całkowicie oddany Bogu, nie raz mieliśmy możliwość wysłuchać jego mądrości na temat świata i ludzi.

Jeśli chodzi o towarzyszy, którzy byli kompanami mnicha, to muszę stwierdzić, że były to dwie zupełne inne osoby. Jaksa - zasłużony członek Gryfitów, który wiele miał na sumieniu przez co dążył do odkupienia swoich win. Nie lubił on rozmawiać o swojej rodzinie i skrzętnie zostawiał swoją przeszłość za sobą, unikając wszelkich tematów na jej temat. Miał swoje sposoby na dojście do faktów i chociaż nie były one pochwalane przez Inkwizytora, były bardzo pomocne. Lambert był szlachcicem oraz wytwornym szlachcicem z Myślenic.

Fabuła książki już od samego początku bardzo mnie zainteresowała. Zostaje znalezione ciało mężczyzny, które zostało strasznie zmasakrowane. A gdy towarzysze próbują wyjaśnić kim był mężczyzna trafiają do znakomitego rodu Turów, który ma wiele wpływów i okazuje się że mężczyzna był na tym dworze gościem. Gdy dążą oni do poznania więcej faktów na ten temat, dostają nagłą wiadomość, że znaleziono kolejne zwłoki i to w mrocznych okolicznościach. Do całej sprawy zostaje dołączony motyw potworów ludowych, mowa tu np. o strzygach.

I ten element bardzo mi się podobał, ponieważ nawiązuje on bezpośrednio do naszego kraju i pokazuję jakieś nasze dawne wierzenia, o których czytam z wielkim zainteresowaniem. Cała książką opiera się na przedstawionym śledztwie, na wielu intrygach, na skrytych dążeniach do celu. Mamy tu również rozbudowany motyw podróży, rycerzy, dworów, królów oraz księży. Myślę, że dużą role oraz wpływ na głównego bohatera ma tu wiara, ten element też został dokładnie przedstawiony. Gdy zbierze się te wszystkie elementy w jedną całość otrzymujemy "Pękniętą koronę", która wciąga i nie chce wypuścić czytelnika ze swoich szponów. To co charakteryzuje również tę książkę to klimat i to nie byle jaki, bo ten typowo średniowieczny, a na dodatek nasz ojczysty. Zakończenie książki nie usatysfakcjonowało mnie do końca, ponieważ miałam nadzieję na trochę inny obrót sprawy, ale nie oznacza to, że zakończenie zostało zepsute. Po prostu moje oczekiwania były nieco inne.

"Ignorancja, zabobon, kłamstwa oraz chciwość rodziły straszliwe plony, jeżeli tylko pozwolić im wzrastać bez nadzoru."

Historia jak najbardziej do polecenia. Ze względu na swój klimat, nastrój, bohaterów, którzy nie są papierowymi ludzikami. Za motyw potworów i za zagadkę na miarę najlepszych detektywów. Za elementy związane z królem i dworami oraz za podróże. Akcja wartka, pełna zaskoczeń i zmian. Całość bogata w intrygi i potyczki. Ze względu na małą ilość stron, książka może Was tak wciągnąć, że połkniecie ją w jeden wieczór. Ogromny plus za świetne wydanie, które nie dość, że pasuje do treści to jest hipnotyzujące! Polecam gorąco.

Informacje dodatkowe o Pęknięta korona:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2018-09-21
Tytuł oryginału: Pęknięta korona
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska

Zobacz opinie o książce Pęknięta korona

Kup książkę Pęknięta korona

Pieśń pustyni
Grzegorz Wielgus0
Okładka ksiązki - Pieśń pustyni

Wychowana na pustyni Zirra nienawidzi Dominium równie mocno, co zbierania drogocennej rudy białopyłu pomiędzy wydmami, ale kiedy jej siostra zostaje porwana...

Czarcie słowa
Grzegorz Wielgus0
Okładka ksiązki - Czarcie słowa

Austria, rok 1279. Po zakończeniu krwawej wojny o koronę Królestwa Niemiec kraj cieszy się chwilowym spokojem. Chcąc zadowolić krnąbrnych wasali...