Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć

Codzienne postępowanie, nasze dokonania, kontakty międzyludzkie, tak naprawdę zależą od naszych zmysłów, a przede wszystkim od ich sprawności oraz odpowiedniego ukształtowania. Właściwie nikt z nas nie bierze tego pod uwagę, co jest przyczyną możliwości poruszania się, dzięki czemu widzimy, czujemy. Każdy z nas pędzi przez życie, a nie wie, dlaczego w pewnym momencie nasz organizm wysiada i stajemy się w najlepszym wypadku kalekami.

Zarys fabuły

W książce poznajemy zasady funkcjonowania, przyczyny uszkodzeń oraz możliwości pielęgnacji siedmiu zmysłów: słuchu, wzroku, smaku, węchu, dotyku i czucia, równowagi ciała oraz intuicji. Co do ostatniego zmysłu to przez dłuższy czas budził pewne kontrowersje wśród uczonych, ale w zasadzie do tej pory różne szkoły podają dużą zróżnicowaną gamę podziału zmysłów na różne kategorie. Tak, czy inaczej zaprezentowana funkcjonalność człowieka w dużej mierze zależy właśnie od sprawności naszych zmysłów. W przypadku uszkodzenia lub nawet zaniku któregokolwiek z nich, może wywołać to utratę chęci do życia, bo przykładowo niemożność smakowania potraw zniechęca nas do konsumpcji, a to prowadzi nas do złego samopoczucia i depresji. Czasem jest możliwość odzyskania sprawności za pomocą różnych zabiegów bądź ćwiczeń dostosowanych do danego zmysłu. Bardzo wartościowym składnikiem książki są opisane sposoby ćwiczeń, które poprawią nasza kondycję zmysłów, dzięki czemu możemy uniknąć bardzo wielu chorób.

Zdrowie

W książce zostały ukazane sposoby zapobiegania przykrego i dokuczliwego przeżywania starości. Wszak wiemy, że oprócz typowych chorób starczych, dochodzą liczne złamania kończyn, które często prowadza do zgonów, zwłaszcza przy chorobach współistniejących. Tymczasem wystarczy ćwiczyć równowagę, chociażby tańcząc i ryzyko upadków zmniejszy się. Praktycznie pielęgnacja i ćwiczenia dotyczące wszystkich zmysłów mogą poprawić nasze samopoczucie, sprawność oraz zdrowie. Myślę, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, chociażby pomocne już będzie ostrzeżenie przed brakiem ruchu u dzieci wskutek przesiadywania przed telewizorem, komputerem i telefonem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre nasze niewłaściwe zachowania rzutują na przyszłość przykrymi konsekwencjami.

Dodatkowe właściwości

Wszelkie działania terapeutyczne skierowane ku zmysłom, nie tylko zapobiegają, ale i leczą różne choroby fizyczne, jak i psychiczne. Znajomość działania niektórych z nich (np. dotyk, wzrok, zapach) może poprawić jakość życia w związku, gdyż dzięki temu staniemy się sobie bliżsi. Myślę, że takie podejście w pozycji naukowej jest dużo lepsze od zwykłego, suchego wykładu, którego nie przełożymy na naszą codzienność. Podawane te i inne przykłady zbliżają nas do treści, gdyż są dostosowane do różnej grupy wiekowej, a co za czym idzie książka jest wspaniałym poradnikiem dla każdego z nas.

Podsumowanie

Pozycję czyta się dość lekko, gdyż język używany przez autora jest przystępny dla każdego czytelnika i słowa typowo naukowe występują dość rzadko. Wszelkie niezrozumiałe nazwy, bądź obcojęzyczne treści są przetłumaczone, bądź wyjaśnione, co ułatwia korzystanie z tejże książki. Kolorowa okładka, jak najbardziej zachęca do sięgnięcia po nią. Dodatkiem w środku pozycji są ilustracje oraz opisy narządów odbierających poszczególne zmysły. Gorąco polecam książkę wszystkim czytelnikom poszukującym sposobów poprawy jakości życia, ale takich, które są poparte badaniami naukowymi, czyli w żadnym wypadku nie są zmyślone w celu nieuczciwego osiągnięcia korzyści majątkowych.

Informacje dodatkowe o Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Unsere 7 Sinne - die Schlussel zur Psyche
Dodał/a opinię: GrzechuCzyta

Tagi: Umysł ciało duch bóg

Zobacz opinie o książce Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć

Kup książkę Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć

Forget Me Not
Julie Soto