Siostrzyczka

Może to wybitne dzieło nie jest, ale za to, jakie wciągające i tego mi było właśnie trzeba. Niezbyt skomplikowana, ale intrygująca i napisana lekkim piórem historia, którą przeczytałam z zapartym tchem lotem błyskawicy. Cieszę się, że miałam okazję poznać tę książkę, bowiem dostarczyła mi tego, czego od dawna chciałam dostać od thrillerów, a ostatnio nie miałam za bardzo szczęścia do swoich wyborów.
Autorce udało się tak sprytnie wykreować bohaterów, że nie wiedziałam, kto kłamie, kto snuje intrygi, kto ma dwie twarze. W chwili gdy miałam przeświadczenie, że już domyślam się prawdy, następował zwrot akcji a ja musiałam weryfikować swoje podejrzenia.
Mogłabym się przyczepić i powiedzieć, ale to już było i owszem parę szablonów, które są mi znane z innych powieści, autorka wykorzystała. To nic, że pod koniec domyślałam się finału. Nie popsuło mi to przyjemności z czytania bo oderwałam się od rzeczywistości, spędzając z książką cztery godziny zapewniając sobie świetną rozrywkę a zakończenie nie jest jednak takie oczywiste jak mi się wcześniej wydawało.

Clere i Alice rozdzielone z powodu rozpadu rodziny, odnajdują się po wielu latach rozłąki i próbują nawiązać dawno zerwane więzi, ale wydarzenia przybierają złowieszczy obrót i każdy musi zdecydować, komu zaufać.
Moją ogromną sympatię wzbudziła Clare, może, dlatego że narracja jest jednoosobowa, mogłam się przekonać jak odebrała powrót Alice.Ułatwiło mi to także nawiązanie nici porozumienia z jej postacią i postawienie się na jej miejscu, gdyż przybycie siostry zmieniło pozycję Clare w rodzinie oraz wpłynęło diametralnie na jej relacje z mężem i matką. Miała ogromne trudności z dopasowaniem swoich oczekiwań do realiów sytuacji i własnych emocji, które się pojawiły. Powstaje pytanie czy miała powody, aby poczuć różnicę, gdy Alice wróciła do domu i dlaczego nie poczuła miłości, której oczekiwała?
Natomiast odniosłam wrażenie, że pozostali bohaterowie zostali przedstawieni bardzo powierzchownie i niestety na tym ucierpieli. Myślę, że autorka za bardzo skupiła się na intrydze dotyczącej odnalezionej siostry, a przez to zabrakło realizmu w przedstawieniu ich portretu psychologicznego.
O ile potrafiłam zrozumieć Marion i wytłumaczyć jej zachowanie ponieważ miała prawo być zaślepioną i nie mieć żadnych wątpliwości, gdyż tak bardzo pragnęła powrotu córki, natomiast nie jestem w stanie wytłumaczyć postępowania Luke , który moim zdaniem wypadł w powieści najmniej wiarygodnie.
Czy Clare jest lojalna i inteligenta a może paranoiczna i zazdrosna?
Czy Alice jest kochająca i miła a może manipulatorska i przebiegła?
Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania zachęcam do przeczytania książki.
Nie wiem czy czytelnicy mający za sobą więcej doświadczenia z tego typu literaturą znajdą tu coś dla siebie, ale ja jestem na tak. Sadzę, że czasem warto sięgnąć po tego typu lekturę, aby miło spędzić czas z dreszczykiem emocji. Jeżeli zostaną wydane inne pozycje autorstwa Sue Fortin, chętnie po nie sięgnę.

"Czasami najciemniej nie jest wcale w mroku bezgwiezdnej nocy, kiedy chmury przesłaniają blask księżyca. Czasami ciemniej jest pod naszymi powiekami, kiedy zamkniemy oczy i widzimy jedynie tańczące na nich iskierki."

Informacje dodatkowe o Siostrzyczka:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska