Skandal

Tom 1 cyklu Skandal

Skandal jest drugą książką autorki, po którą sięgam. Wcześniej Katarzynę Nowakowską znaliście pod pseudonimem K. N. Haner - Skandal to swego rodzaju literacki coming out. Podobno najlepsza książka, która wyszła spod pióra autorki (a przynajmniej sama Nowakowska tak twierdzi). Czy na pewno? O tym przekonacie się, czytając dalszą recenzję. :)

Fabułę Skandalu poznajemy z perspektywy Julii, dwudziestopięciolatki zamieszkałej w Warszawie wraz z siostrą Igą i ojcem. Po śmierci mamy rodzina znacząco się od siebie oddaliła i jedyne, co ich łączy, to świetnie prosperująca firma. Przez początek książki dokładnie poznajmy charakter Julii oraz relacje z innymi bohaterami książki: z Królową Lodu (Iga) czy z przystojnym klientem, Damianem, albo z asystentką i jednocześnie jedyną przyjaciółką, Moniką. Autorka przedstawia nam Julię jako kobietę, która dla rodziny potrafiła zrezygnować z marzeń, o co bohaterka wielokrotnie ma do siebie żal. Często porównuje się do siostry, którą traktuje jak ideał, a nad sobą się nagminnie użala. Julia jednak dobrze sobie radzi, szczególnie w życiu zawodowym, bo sprawia wrażenie osoby niezastąpionej.

Oczywiście, wszystko do czasu.

Akcja rozkręca, gdy Julia poznaje nowego klienta, Jamesa Windsora, gburowatego Anglika bez umiejętności uśmiechu. Bohaterka robi na Windsorze spore wrażenie, w wyniku czego klient postanawia podnająć ją na trzy miesiące do roli swojej asystentki. I tutaj nagle okazuje się, że Julię - jak każdego człowieka - można zastąpić, oraz że ojciec i siostra traktują ją jako piąte koło u wozu, jak kogoś zupełnie zbędnego. Nie powiem, świadomość bycia niekochaną mocno wstrząsa główną bohaterką - przez kolejne rozdziały Julia nie tylko stara się z tym pogodzić, ale zaczyna też lepiej poznawać samą siebie (szczególnie w sferze intymniej odkrywa emocje i zachowania, o jakich  istnieniu wcześniej nawet się nie podejrzewała).

Historia lekka, czasami przyjemna, a momentami przytłaczająca. Skandal czyta się szybko, bo styl autorki nie należy do wymagających. Ot, luźna książka na wieczór, i tyle. Nieskomplikowana fabuła, zakończenie dość przewidywalne (w połowie książki domyślałam się, jak potoczy się główny wątek), bohaterowie wykreowani na znośnym poziomie.

Przyczepię się jedynie do dwóch rzeczy. Pierwszą jest dość otwarte zwieńczenie wydarzeń, w które wpakowała się Julia. Równie dobrze Windsor mógłby się w książce w ogóle nie pojawić, a Julia i tak skończyłaby, jak skończyła. Nie podobało mi się również przypisywanie bohaterom niektórych zachowań jakby na siłę i tylko po to, by pasowali do dalszej fabuły. Z początku mamy zapracowanego ojca, nieco zagubionego po śmierci żony mężczyznę. Potem jednak ten ojciec (żeby dodać niepotrzebnego dramatu) zamienia się w bezdusznego potwora, który dla zysku odsprzeda nawet własną córkę. Bez sensu i kompletnie nierealne. Irytowała mnie również Julia (jedynie momentami) - skoro zachowanie rodziny ci nie pasuje, proste, wyprowadź się. Julia mogła zrobić milion rzeczy, żeby odciąć się od rodziny, żeby zmienić zawód, żeby zacząć spełniać marzenia. Nie zrobiła jednak nic, biernie trwała i ciągle narzekała.

Czy jestem zadowolona z książki?

Szczerze? Nie było źle. Podczas czytania nie doświadczyłam poczucia marnowania czasu, co jest zdecydowanym plusem. Nie wyniosłam jednak z lektury niczego, nie zaśmiałam się ani razu, nie wzruszyłam ani też nie związałam z bohaterami. Skandal to książka, którą raz przeczytasz, a potem odłożysz na półkę i zapomnisz - a przynajmniej w moim przypadku.

Polecam dla kobiet uwielbiających romanse i podniecających się gburowatymi mężczyznami, samcami alfa. Dla osób mających ochotę na przeczytanie lekkiej, niezobowiązującej historii o kobiecie odkrywającej przygnębiającą prawdę o świecie, a także dążącej do poczucia niezależności i marzącej o wielkiej, bezwarunkowej miłości.

Informacje dodatkowe o Skandal:

Kup książkę Skandal

Żądze
Katarzyna Nowakowska0
Okładka ksiązki - Żądze

Katarzyna Nowakowska, znana jako K.N. Haner, to królowa odważnych, drapieżnych powieści o silnych kobietach. Jej sensualne, bezpruderyjne historie porywają...

Femme fatale
Katarzyna Nowakowska0
Okładka ksiązki - Femme fatale

Katarzyna Nowakowska jako K.N. Haner podbiła serca tysięcy Polek. Później wciągnęła je w zmysłowy, fascynujący świat Skandalu. Jej nowa powieść wbija w...