Stranger Things. Ciemność nad miastem

,,Bo strach stanowi klucz. Jeśli ludzie się boją, możesz nad nimi panować''.

„Ciemność nad miastem” to drugi tom książek z serii sygnowanej znanym serialem „Stranger Things” platformy Netflix. Od razu zaznaczę, że dzieła te można czytać oddzielnie, co więcej ja czytałam je bez znajomości serialu. W tej części podobnie jak w pierwszej, brak jest jeszcze sci-fi – chociaż ja szczerze już się go spodziewałam. Można więc powiedzieć, że dalej jest to takie wprowadzenie do serialowego uniwersum, w którym dostajemy opis przeszłości Hoppera, a dokładniej największej sprawy w jego policyjnej karierze. Mamy też oczywiście kilka scenek z Nastką, które niestety tylko spowalniają akcję, gubią jej tempo oraz sprawiają, że domyślamy się zakończenia, a już na pewno nie musimy martwić o życie głównych bohaterów. Swoją drogą ich kreacja niestety nie jest najlepsza. Dostajemy raczej zarys ich postaci niż całe osobowości. Całość jest raczej monotonna i powolna, mimo że dzieje się tu raczej sporo – mamy morderstwa, policyjne śledztwo, nowe tropy, gangi, zagadki... ale zabrakło w tym wszystkim dynamizmu, dreszczyku i niepewności. Wszystko przedstawione zostało bardzo ostrożnie – dokładnie jak historia, którą ojciec opowiada swojej nastoletniej córce – i właśnie przez to, w mojej opinii książka sporo traci. Po prostu jest to kolejny kryminał i to niezbyt udany. Nie ma żadnego bum ani wow, a główna „tajemnica” budzi po prostu mój sprzeciw. Spodziewałam się naprawdę czegoś "groźnego" i niesamowitego.

Podsumowując książka jest bardzo przeciętna, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie odpowiada na wszystkie powstałe podczas czytania pytania. Nie jestem pewna czy nawet dla fanów będzie jakimś wielkim odkryciem. Mam wręcz wrażenie, że nic szczególnego z niej nie wyciągną.

Książkę odebrałam za punkty na portalu Czytam Pierwszy.

Informacje dodatkowe o Stranger Things. Ciemność nad miastem:

Wydawnictwo: Poradnia K