Ta dziewczyna

„Ta dziewczyna” to wciągający thriller psychologiczny i bardzo udany debiut. Niby schemat jest dość banalny: zaborcza, „zakochana” w swoim synu matka, bogaty chłopak, który nie wie, co to problemy i dziewczyna z nizin społecznych, która chce się wybić – ale Michelle Frances potrafi świetnie snuć swoją historię i zainteresować czytelnika.

Laura jest producentką telewizyjną, choć właściwie wcale nie musi pracować, bo ma duży majątek. Jej małżeństwo z bogatym Howardem to fikcja, on ma kochankę, małżonkowie od dawna maja oddzielne sypialnie. Laurze to jednak nie przeszkadza, bo najważniejszym człowiekiem w życiu jest dla niej jej syn – Daniel. Przystojny, wykształcony, ambitny młody człowiek, który właśnie rozpoczyna staż medyczny. Jest spełnieniem jej marzeń i wspaniale się ze sobą dogadują do czasu aż Daniel poznaje śliczną Cherry. Cherry to dziewczyna pochodząca z ubogiej rodziny, pełna kompleksów, ale także ambicji, by wybić się ze swojego środowiska. Wstydzi się swojej matki pracującej od lat w markecie, nawet więcej: gardzi nią i stara się jak najmniej z nią kontaktować, pragnie żyć inaczej. Znajduje pracę w agencji nieruchomości i dzięki temu poznaje bogatego Daniela, który reprezentuje dla niej wszystko, o czym marzy: prestiż, pieniądze, wygodne życie, luksusy i podróże. Dziewczyna postanawia zrobić wszystko, żeby zyskać przepustkę do tego świata. Trzeba przyznać, że Laura nie jest od razu typową „wredną teściową”, która skreśla dziewczynę syna od pierwszej sekundy. Początkowo cieszy się, że Daniel jest szczęśliwy, ale z czasem, stopniowo, dostrzega coraz więcej rys na wizerunku Cherry i zaczyna podejrzewać, że dziewczynie chodzi tylko o pieniądze.

Jak jest naprawdę? Czy Cherry po prostu wykorzystuje uczucie Daniela, by nareszcie móc żyć tak, jak zawsze tego chciała? Czy za wszelką cenę chce wejść do dobrej, zamożnej rodziny, aby nie musieć nigdy martwić się o przyszłość ani wstydzić mieszkania w biednej dzielnicy? Czy Laura słusznie ją ocenia? W zasadzie kłamstwa, na których przyłapuje dziewczynę nie są jakimś wielkim przewinieniem i dość łatwo je wyjaśnić czy usprawiedliwić, ale… kto wie, jaka jest prawda?

Ciekawie prowadzona opowieść, dzięki której mamy szansę poznawania różnych punktów widzenia. Napięcie stopniowo narasta i mniej więcej w połowie książki, kiedy wydaje nam się, że wszystko zmierza ku oczywistemu rozwiązaniu – autorka rzuca nam bombę, która sprawia, że czytelnik – nawet jeśli na początku wyrobił sobie własną opinię i skierował sympatię w konkretnym kierunku, traci grunt pod nogami. Sprawa zupełnie wymyka się spod kontroli – jedno kłamstwo (trzeba przyznać: ogromnego kalibru!!) wywołuje lawinę i wprowadza zamęt, zmieniając całkowicie życie bohaterów, a czytelnik sam nie wie, komu kibicować, bo każdej ze stron można wiele zarzucić. Laura niewątpliwie przekroczyła granicę, ale i Cherry jest niezłą intrygantką (przyznam, że denerwowała mnie strasznie, im bliżej ją poznawałam, tym bardziej). W tym wszystkim dość blado wypada postać Daniela, który – jak to niekiedy bywa w przypadkach starć na linii synowa-teściowa – pozwala sobą manipulować.

Zakończenie trochę mnie rozczarowało, spodziewałam się jakiegoś wielkiego zaskoczenia, a tymczasem przebiegło dość przewidywalnie. Niemniej powieść oceniam wysoko, bo podoba mi się styl autorki i interesujący sposób opowiadania.

Książkę czytało mi się świetnie, zwłaszcza w drugiej połowie trudno mi się było oderwać i czytałam na zasadzie „jeszcze tylko jeden rozdział”, który zamieniał się w co najmniej dziesięć… Na pewno będę czekać niecierpliwie na kolejną powieść Michelle Frances, bo debiut uważam za bardzo udany.

Informacje dodatkowe o Ta dziewczyna:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-02-15
ISBN: 978-83-8125-125-9
Tłumaczenie: Lipszyc Paweł
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Ta dziewczyna

Kup książkę Ta dziewczyna