Testamenty

Długo trzeba było czekać na kontynuację „Opowieści podręcznej” . Sama autorka, Margaret Atwood,  tak naprawdę wcale jej początkowo nie planowała. W końcu jednak stwierdziła, że namnożyło się tyle spraw, tyle wątków, wiele osób było ciekawych dalszych losów głównej bohaterki, że czemu by ich nie napisać.

Tyle że głównej bohaterki w testamentach prawie nie ma. A kto się tam pojawia zamiast niej?

Prym, co może dziwić, bo w końcu to Gilead, wiodą tam kobiety. Głównie trzy z ich; wychowana w mieście Agnes Jemina, Nicole, która przybiera w opowieści różne imiona min. Daisy, czy Gemma, orz osławiona z pierwszej części ciotka Lidia. Spotykamy tu też wiele innych, pobocznych postaci, które mają w tej historii do odegrania mniejszą, lub większą rolę.

Tym razem poznajemy Gilead aż z trzech stron. Z punktu widzenia ciotki Lidii, Daisy, jako osoby wychowanej poza Gilead, ale interesującą się nim na tyle, by słuchać wiadomości oraz napisać artykuł o małej Nicole oraz Agnes Jeminy, która została tam wychowana. To sprawia, że obraz Gilead oraz jego historia nigdy nie były aż tak pełne.

Okazuje się, że zanim ciotka Lidia została ciotką, została złamana przez system, przerzuta, a później przez niego wypluta. Wzięta prawniczka od kilku rodzajów spraw zgodziła się przyłożyć rękę do czegoś, co zgodnie z prawem nie powinno istnieć. Zanim stała się częścią tego sytemu, musiała przejść szereg testów, a później sprawdzić się w terenie, jako Perłowa Dziewczyna, by w końcu zasłużyć na tytuł ciotki. W tym celu do Ardua Hall przyjmowano kobiety, które nie nadawały się na żony, robiono z nich Suplikantki, przechodziły testy, otrzymywały perły i jako Perłowe Dziewczyny jechały w teren, by się sprawdzić.

Czytelnik mógł się już zapoznać ze sposobem, w jaki zostaje się Podręczną. O ciotkach do tej pory było wiadomo bardzo niewiele. Teraz ta wiedza została poszerzona.

Ciotka Lidia, ma niemal niepodzielną władze. Jedyną osoba, z którą musi się nią dzielić, jest komendant Judd. Jest jedną z czterech ciotek założycielek, ale inne nie dorastają jej do pięt. Zarówno pod względem intelektu, jak i udziału w intrygach, kłamstwach i spiskach.

To samo dotyczy młodych dziewcząt; ich przygotowania w szkole i wydania za mąż. Agnes Jemina oprowadza nas po swoim świecie, opisuje własne opinie i uczucia, stosunki poszczególnych osób, przepływ informacji, plotki i tajemnice. Dzięki niej możemy zobaczyć, co się dzieje w takim typowym domu Komendanta.

Z czasem popadała w coraz większy marazm, dostrzegała coraz więcej uchybień, kłamstw i potknięć tych, którzy mieli stać na straży ich praw, aż w końcu sama straciła wiarę w to, co pomogła utworzyć i zaczęła działać przeciwko niemu, doprowadzając Gilead do upadku.

Jednocześnie ciągle prężnie działa organizacja o nazwie Mayday. Aktywnie działali w niej przybrani rodzice Daisy, Niel i Tabitha. Niestety, poza poznaniem kilku nowych, młodszych, czy starszych członków, niczego nowego się o tej organizacji nie dowiemy. No, może poza niezmiernie ciekawym faktem, że droga, dzięki której podręczne odzyskują wolność była kiedyś drogą, którą uwalniano i przemycano niewolników.

Kiedy drogi Nicole, Agnes Jeminy i ciotki Lidii w końcu się przetną, będą się działy rzeczy zarówno wspaniałe, jak i straszne, ale koniec końców doprowadzą do upadku Republiki Gileadu.

Bohaterowie w opowieści Margaret Atwood są niezwykle sprawnie skonstruowani. Czujemy się, jakbyśmy mieli do czynienia z żywymi ludźmi, którzy są dokładnie tacy sami jak my. Rzuceni w coś równie okropnego, jak wir wojny, starają się sobie Radzic, przetrwać, a przy tym nie zwariować.

Każdy z jej bohaterów ma jakieś wady, ułomności, posuwa się do okropnych rzeczy, by osiągnąć cel. Czasem, ale tylko czasem miewa z tego powodu wyrzuty sumienia.

Rozczarowuje jedynie bardzo skrótowo opisane, szczęśliwe zakończenie, które zupełnie nie pasuje do tej historii. Bo powinna być ciężka i mroczna aż do samego końca…

Informacje dodatkowe o Testamenty:

Kup książkę Testamenty

Opowieść Podręcznej
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Opowieść Podręcznej

Orwellowskie piekło kobiet. Witamy w alternatywnej rzeczywistości rodem z najgorszego koszmaru, jaki może przyśnić się kobiecie. Oto inna wersja historii...

Kobieta do zjedzenia
Margaret Atwood0
Okładka ksiązki - Kobieta do zjedzenia

Kolejna książka bodajże najbardziej znanej na świecie współczesnej pisarki kanadyjskiej. Bohaterkami tej powieści są dziewczęta, które pragną żyć pełniej...