Totentanz

Tom 3 cyklu Cienie przeszłości

Po ostatnich wydarzeniach komisarz Zakrzewski został wysłany na przymusowy urlop. Musi zregenerować siły przed kolejnym trudnym śledztwem. Urlop przerywa mu Paulina Czerny, która przynosi mu akta nowej sprawy i rozkaz powrotu do pracy. Zakrzewski musi zapoznać się z kolejnym morderstwem. To młoda kobieta, która została brutalnie zgwałcona, uduszona i pośmiertnie okaleczona. Oczywiście nie jest to jedyne ciało. Wszystko wskazuje na seryjnego mordercę.

Jednak zanim Marcin zabierze się do pracy nad tą sprawą musi dowiedzieć się co dzieje się z jego partnerem. Jak się okazuje Parol stał się celem płatnego zabójcy, człowieka widmo. Nikt nie wie jak wygląda, bo likwiduje wszystkich świadków. Parol rozpoczyna walkę o swoje życie. Marcin musi znaleźć zabójcę, bo sam znajduje się na jego liście świadków do usunięcia.

W tym samym czasie wśród nastolatków występuje dziwna fala samobójstw. Jedna z dziewcząt jest niemal pewna, że jej koledzy zostali zamordowani. Niestety policja nie traktuje słów nastolatki poważnie.

Marcin Zakrzewski jest jedyną osobą, która widzi jakiś wspólny punkt tych wszystkich trzech z pozoru różnych zbrodni. Wraz ze swoim niewielkim zespołem rozpoczyna pogoń za groźnym mordercą, który w zatrważający sposób jest podobny do niego samego.

Jak te trzy z pozoru różne zbrodnie łączą się? Kim jest morderca?

Akcja rozpędza się na samym początku. W trakcie czytania autor serwuje nam całe mnóstwo wątków, które na początku jakby zupełnie do siebie nie pasują. W którymś momencie wszystko zaczyna układać się w spójną całość i wtedy jest bum. Zakończenie trylogii Cienie przeszłości jest rewelacja. Takiego końca nie mogłam przewidzieć. Chociaż już pod koniec miałam pewne podejrzenia, co do osoby Satyra. Mimo wszystko czytałam z ogromną przyjemnością do samego końca.

Nie będę się powtarzać, bo nic nowego już nie napiszę o tej powieści. Trzeba ją po prostu przeczytać. Polecam całą trylogię, bo jest jedną z tych lepszych jaką miałam przyjemność przeczytać w ostatnim czasie.

Teraz trzeba sięgnąć po najnowszą powieść autora ,,Polowanie na psy". Tym bardziej, że Zakrzewski znowu stanie oko w oko z mordercą, a powiem szczerze, że bardzo go polubiłam. Cieszę się, że Mieczysław Gorzka napisał kolejną powieść z Zakrzewskim w roli głównej. No i mam nadzieję, że nie ostatnią.

Informacje dodatkowe o Totentanz:

Wydawnictwo: Bukowy Las