Ucichły ptaki, przyszła śmierć

UPIORY TAMTYCH STRON

„Ucichły ptaki, przyszła śmierć” Michała Śmielaka ukazała się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska. Z opisu okładkowego czytamy, że czeka nas emocjonujący thriller. Czy tak jest w rzeczywistości?

Michał niedługo się żeni. Jego najlepszy przyjaciel, Artur, wpada na pomysł nietypowego wieczoru kawalerskiego. Wraz z dwoma innymi kolegami mają pojechać na trzydniową wyprawę „szlakiem beskidzkich duchów i upiorów”. Michał, początkowo niechętny, zgadza się na ten zwariowany wyjazd. Zapowiada się typowo męska eskapada : góry, namiot, cisza i... gorzałka. Czy można chcieć czegoś więcej? Okazuje się jednak, że pozornie niegroźna wycieczka zamieni się w walkę o przetrwanie. Czy pośród beskidzkich lasów kryją się demony? Czy istnieje gorsza pułapka niż bezmiar ludzkiego umysłu?

Książka od samego początku chwyta. Krótkie rozdziały i zdystansowany, luzacki styl autora, sprawiają, że strony szybko przelatują przed naszymi oczami. Bardzo podoba mi się to, jak Śmielak zabawnie, nieco cynicznie i z niebywałą lekkością opowiada tę historię. Bez bufonady i pompowania balonika. Posiada taki swoisty dar snucia opowieści sprawiając wrażenie jakbyśmy siedzieli wraz z nim przy ognisku i popijając piwko zabawiali się mrocznymi historyjkami. Jego styl jest taki trochę niedbały, trochę nie na serio, ale jednocześnie przekonujący. Potrafi manewrować czytelnikiem i zastawiać na niego pułapki. Bardzo dobrze, nawet przyjemnie, czyta się tę książkę. Atmosfera gęstnieje wraz z kolejnymi stronami. Powoli, niespiesznie, narasta duszące poczucie zagrożenia. Podoba mi się to, ponieważ Michał Śmielak uzyskał taki zaskakujący efekt, że odnosimy wrażenie, że tu się nic złego nie może stać, a tu nagle, bach, niespodzianka. Pojedyncze, niepokojace incydenty, które przytrafiają się naszym bohaterom, przeradzają się w śmiertelną rozgrywkę. A może... nic nie dzieje się naprawdę? Świetny zabieg przeplatania narracji dwoma planami czasowymi : góry- szpital. Emocje, niczym na skali miernika skonstruowanego przez jakiegoś szaleńca, oscylują w coraz wyższych odczytach. Umiejętnie lawiruje autor między tym, co prawdziwe, a domysłem, szaleństwem nawet. Wyśmienicie skonstruowana fabuła. Mroczna, ale nie przytłaczająca. Pociągająca, pełna skrajnych uczuć, ale logiczna.

W górach byłam ostani raz jakieś siedemnaście lat temu i myślę, że po lekturze „Ucichły ptaki, przyszła śmierć”, gdyby przyszło mi teraz odbyć takową wyprawę, na pewno bacznie rozglądałabym się wokół... Podobała mi się ta powieść. Ma swój klimat, swój styl. Nie jest obciążająca i jest powiewem świeżości. Michał Śmielak idzie swoją drogą. Ma gdzieś standardy, schematy i modę. Jest sobą. Daje czytelnikom coś zupełnie osobistego, autorskiego i zabawia się z nimi. A fajnie to robi. Miłośnicy thrillerów na pewno nie będą rozczarowani. Nie jestem zwolenniczką pierwszoosobowej narracji i uważam, że wielu pisarzy samych sobie nogę podstawia pisząc w ten sposób. Dlatego, że ich to najzwyczajniej przerasta. Są niewiarygodni, a dodatkowo popełniają mnósto błędów, które utrudniają odbiór książki. Spokojnie, nie Śmielak. On wybrnął. Jego powieść napisana jest poprawnie, a dodatkowo nadrabia tym niepowtarzalnym stylem. Jest naprawdę bardzo dobrze.

„Ucichły ptaki, przyszła śmierć” to książka, która może nie powala objętością, ale tempo akcji, ciekawe zwroty fabularne i sprawna narracja sprawiają, że to jest naprawdę ciekawa lektura. Taka w sam raz. Proporcje idealnie wręcz zostały wyważone. Jest tajemnica, jest zbrodnia, strach, krew i ścielący się gęsto trup. A także, a może przede wszystkim, analiza obłędu. Szaleństwa, które rodzi się nagle, osacza i niszczy. Dobrze opowiedziana historia, inteligentna, indywidualna. Świetne dialogi i postacie, które nie doprowadzają czytelnika do furii. Bardzo polecam. Idealna dla ludzi, którzy cenią cięty język, zaskakujące twisty i dobrze oddane nasze rodzime realia. Smaczna lektura. Piekielnie dobra

Informacje dodatkowe o Ucichły ptaki, przyszła śmierć:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-03-08
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Ucichły ptaki, przyszła śmierć

Kup książkę Ucichły ptaki, przyszła śmierć

Postrach
Michał Śmielak0
Okładka ksiązki - Postrach

,,Stanął przed drzwiami i poczuł dreszcz podniecenia. Zaraz ją zobaczy, tę wytęsknioną i wymarzoną, jedyną, a na pewno jedną z sześciu, co przecież nie...

Gleba
Michał Śmielak0
Okładka ksiązki - Gleba

Podkomisarz Iga ,,Gleba" Ziemna, po ostatniej sprawie odesłana ze stolicy na prowincję, odlicza dni do powrotu na poprzednie stanowisko. Służba w Stalowej...