W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Operacja berlińska

Tom 1 cyklu W tajnej służbie II Rzeczpospolitej

Jest rok 1919. Koniec Wielkiej Wojny. Państwa Europy środkowej muszą ustalić nowy podział państw i bieg granic - jest to wielkie być albo nie być dla Polski. W tym celu w Wersalu gromadzą się przywódcy z krajów Ententy, Polskę reprezentuje Jan Paderewski i Roman Dmowski. Na wschodzie toczy się wojna domowa pomiędzy białymi(zwolennicy caratu) a czerwonymi(rewolucjoniści), której macki sięgają Polski.
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej jest fikcją literacką opartą na faktach historycznych, co jest dla mnie bardzo dobrym połączeniem ponieważ bardzo lubię historię, a z tego typu powieści mogę dowiedzieć się nowych rzeczy lub umiejscowić w czasie wydarzenia fikcyjne. Wielki plus dla autora za "POSŁOWIE" gdzie wyjaśnił co było fikcją co faktem.
Jedną z głównych postaci jest Wiktor Adamczewski, młody chłopak który trafił w szeregi wywiadu polskiego mimo iż jego pierwotne plany były zupełnie odmienne. Wiktor jest typem dżentelmena, z każdą stroną lubiłam go coraz bardziej. W tomie I jest bardzo dużo bohaterów przez co momentami można się pogubić, zwłaszcza iż z pomocą 390 stron nie potrafiłam scharakteryzować żadnej z postaci z wyjątkiem Wiktora.
Pierwszym minusem są opisy. Bardzo długie opisy zawarte w książce nudzą, zwłaszcza że jest ich baaardzo dużo, o ile są to opisy wydarzeń które mają lub miały miejsce i mają one swoje odzwierciedlenie w późniejszych wydarzeniach w fabule to jest dobrze, ale wiele z opisów mam wrażenie że są tzw. wypychaczem, są zbędne, bez nich historia byłaby równie dobra i nie straciłaby kontekstu.
Kolejny minus to podział książki. Mam wrażenie że tom I nie jest oddzielną częścią, kończy się zupełnie na niczym, nie ma żadnego "bum" na końcu, zero zaskoczenia, brak jakiegokolwiek finału, czegoś jej zdecydowanie brakuje.
Mimo wszystko uważam że autor ma potencjał i zrobił kawał dobrej roboty. Sposób w jaki została napisana sprawia że ciężko się od niej oderwać, wciąga czytelnika w 100%. Dla wielbicieli historii zdecydowanie jest warta polecenia.
Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Operacja berlińska:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-04-08
ISBN: 9788382196467
Dodał/a opinię: centka3

Tagi: thriller historyczny historia

Zobacz opinie o książce W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Operacja berlińska

Kup książkę W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Operacja berlińska

W tajnej służbie II Rzeczpospolitej. Zdrajca
Krzysztof Goluch 0
Okładka ksiązki - W tajnej służbie II Rzeczpospolitej. Zdrajca

Miłość, zemsta i tajemnice, których nie sposób rozwikłać. Między Elizą, córką szefa polskiego wywiadu, i Wiktorem Adamczewskim, sprawującym nad nią opiekę...

Czerwona zemsta
Krzysztof Goluch0
Okładka ksiązki - Czerwona zemsta

Poruszająca opowieść o ludziach, których łączy miłość, a dzieli Historia. Jest rok 1945. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jan Walkiewicz...