Wojtyła na podsłuchu

Wszechobecna w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej walka władz z przedstawicielami Kościoła Katolickiego miała różne wymiary. Poprzez np. zakładanie podsłuchów, śledzenie duchownych, czy działalność "księży patriotów" ówczesne Służby Bezpieczeństwa zbierały informacje o swym największym wrogu. Takiej inwigilacji poddawany był również Karol Wojtyła, o czym dowiedzieć możecie się z książki pt.: "Wojtyła na podsłuchu". Marek Lasota, znany publicysta i pracownik krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, dotarł do cennych materiałów archiwalnych z lat 1963-1972 i na ich podstawie nakreślił interesujący obraz działań bezpieki względem alumna krakowskiego seminarium duchownego i późniejszego biskupa krakowskiego. Na tę pozycję składają się bowiem unikatowe streszczenia przemówień Wojtyły dokonane przez pracowników SB oraz teksty homilii i wystąpień tego duchownego z okazji świąt państwowych, pielgrzymek, czy wizytacji. Wszystko to sprawia, że wartość źródłowa książki Lasoty jest po prostu nieoceniona, a jej wnętrze z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród badaczy historii XX-wiecznego Kościoła Polskiego. Wśród całego mnóstwa przemówień i homilii znajduje się w tej książce kilka takich, które szczególnie zapadają w pamięć. Pełne ciepła słowa skierowane przez Wojtyłę w krakowskim kościele św. Anny do młodzieży zdającej maturę, czy poruszające do głębi wypowiedzi z okazji 20. rocznicy oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu są najlepszym wyrazem talentu oratorskiego Jana Pawła II i i jego otwartości na drugiego człowieka. Dzięki książce pt.: "Wojtyła na podsłuchu" mamy okazję przekonać się, że duchowny ten potrafił porywać tłumy na długo przed jego wyborem na Stolicę Piotrową. Książka Marka Lasoty nie jest lekturą na jeden, czy dwa wieczory. Potrzeba do niej znacznie więcej czasu. Każdy tekst zawarty w tej pozycji zasługuje na chwilę refleksji. Kto wie, może u niektórych czytelników ten moment zadumy sprawi, że niczym słynni badacze homiletyki odkryją jakiś schemat, według którego Wojtyła tworzył swoje wystąpienia? Wszystkich gotowych podjąć to wyzwanie, odsyłam do lektury, sama zaś dodaję "Wojtyłę na podsłuchu" do okazałego zbioru książek na temat minionej już rzeczywistości PRL, która mimo wielu negatywnych aspektów, nadal budzi moją ciekawość.

Informacje dodatkowe o Wojtyła na podsłuchu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014-03-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7595-649-8
Dodał/a opinię: malutkaska

Zobacz opinie o książce Wojtyła na podsłuchu

Kup książkę Wojtyła na podsłuchu