Zagubiony

Odejście kogoś bliskiego wzbudza w nas smutek, osamotnienie i żal, że już nigdy więcej tej osoby nie zobaczymy. Natomiast, co dzieje się z ludźmi, którzy odchodzą i czy mają jakieś odczucia tego nie wiemy i czasem możemy się tylko domyślać. Tak, czy inaczej w większości przypadków śmierć kogoś krzywdzi i nie zawsze ta osoba może się z tym pogodzić.

Zarys fabuły

W książce spotykamy nastoletniego Rydera, który poprzez nieszczęśliwy wypadek stracił życie, jednakże nie mogąc się z tym pogodzić został tu na ziemi, jako zagubiony zamiast przejść na drugą stronę. Jakiś czas później poznaje Jade, która znajduje się w podobnej sytuacji i od tej pory wspólnie spędzają czas. Lubią towarzyszyć umierającym ludziom w szpitalach i hospicjach, gdyż wtedy na chwilę są przez takie osoby zauważane. Pewnego razu Ryder spotyka w szpitalu młodą dziewczynę o imieniu Maggie, która przyjechała tam z chorą babcią. Od tej pory zaczyna jej towarzyszyć w życiu. Pewnego dnia Maggie wchodzi zamyślona na ulicę wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę, chłopak chcąc ocalić jej życie wchodzi w ciało przypadkowego przechodnia i ją odpycha na drugą stronę. Okazuje się, że dziewczyna zna go ze szkoły, jest nim popularny wśród dziewcząt Charlie. Natomiast Jade informuje Rydera, że nie powinien jej ratować, bo przeznaczenie nie odpuszcza (wie to z własnego doświadczenia), a poza tym to nieuczciwe podawać się za kogoś innego. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? W jaki sposób Maggie i Ryder odnajdą szczęście? Jak zakończy się ta historia? O tym w książce „Zagubiony” autorstwa Josie Williams.

Zagubieni

Autorka pokazała samotność zarówno ludzi żyjących, jak i tych którzy odeszli, a nie zaznali wiecznego spokoju. W tym wypadku zaprezentowani „zagubieni” inaczej duchy, są ukazane według wizji twórczyni i dostosowane do akcji tej książki. Takie przedstawienie postaci jest, jak najbardziej ciekawe i może przynieść chwilę refleksji dla osób, które wierzą w zjawy, gdyż interesujący jest powyższy temat, bowiem niektórzy twierdzą, że nawet po śmierci zmarli czekają na osoby, których za życia kochali. Natomiast pozostali otrzymują bardzo ciekawą opowieść młodzieżową z nutą fantasy, która może być doskonałą alternatywą dla pozostałych książek innych gatunków. Pomysł na fabułę jest bardzo dobry, gdyż jeszcze nie spotkałem w innych pozycjach historii, w której duch coś poczuł do żyjącej dziewczyny. Czasem można coś podobnego ujrzeć w historiach skierowanych do starszych odbiorców, gdyż pojawia się tam erotyka lub sceny drastyczne. W tym wypadku mamy coś delikatniejszego i i na pewno nie przerażającego.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z dreszczykiem emocji, a momentami pojawiał się u mnie smutek wywołany tragicznymi wydarzeniami z życia bohaterów. Akcja w pewnym momencie zwalnia, przez co czytało mi się pozycję dłużej, natomiast później nabiera tempa i staje się bardzo interesująca. Zakończenie było zaskakujące i może sugerować, że autorka kiedyś pociągnie w innej książce losy bohaterów drugoplanowych. Okładka pasuje do treści lektury, a dzięki swej niepowtarzalności przykuwa wzrok czytelnika. Gorąco polecam książkę każdemu, kto chciałby przenieść się do magicznej historii opartej na uczuciach i samotności, która nie powinna spotykać nikogo z nas.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.

Informacje dodatkowe o Zagubiony:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: The Wanderer
Dodał/a opinię: GrzechuCzyta

Zobacz opinie o książce Zagubiony

Kup książkę Zagubiony

Przeważnie nie przeżywam czyjejś śmierci aż tak mocno. Zwykle to, że ktoś mnie dostrzegł sprawia, mi więcej radości, ale dzisiaj czuję tylko smutek, wyrzuty sumienia i zazdrość. Smutek, dlatego, że ten drobny staruszek musiał umrzeć sam, wyrzuty sumienia, bo przychodziłem do jego pokoju przez ostatnie sześć dni i czekałem, aż to się zdarzy, a zazdrość, gdyż on dotarł do swojego spokojnego końca, a ja nadal tu jestem.

Wypadki się zdarzają. Ludzie umierają, zapadają na różne choroby i to wszystko. Istnienie nie ma żadnych logicznych praw. - Naprawdę w to wierzę. Wierzę, że ludzkie życie jest kruche. W jednej chwili żyjesz, w następnej przestajesz istnieć i nie ma w tym żadnego planu. Nie wierzę w przeznaczenie.