Zakładnik

„ - Chciałabym zostać pilotem.

- No to zostań pilotem - odparł tata.”

„ Panie i panowie, witamy na pokładzie maszyny obsługującej lot 79 z Londynu do Sydney. ”

Nie zostałam pilotem. Moje marzenie zostało zniszczone, zbrukane, wyrwane z serca.

Lot 79. Teraz, jako stewardesa, wepchnęłam się nieproszona na najważniejszy lot w historii lotnictwa.

To był błąd.

„ Wypełniając poniższą instrukcję ocalisz życie swojej córki. ”

Grupa Aktywistów Klimatycznych, która porwała samolot, chce rozbić potężnego Boeinga o gmach opery Sydney. Nie mogę im na to pozwolić. Na pokładzie są pasażerowie, na których ktoś czeka, nie mogę pozwolić im umrzeć. A tam, na dole została moja Sophia, muszę ją ochronić.

„ Dla mamy, kocham Cię, Sophia. ”

„ Kocham moją córkę. ”

„ Zakładnik ” to ponad 500 stron niewypowiedzianych emocji. Bo musicie wiedzieć, że ten thriller ma drugie dno. Oprócz poruszenia tematu walki o zmniejszenie zmian klimatycznych, autorka stworzyła obraz rodziny, której członkowie najzwyczajniej w świecie się pogubili. Pogubił się Adam, mąż Miny, policjant, który jest uzależniony od hazardu i ukrywa to przez żoną. Pogubiła się też Mina, która od zawsze marzyła o zostaniu pilotem, ale tragiczne wydarzenie z przeszłości sprawiło, że nie potrafiła kolejny raz wsiąść za stery samolotu. Oboje ukrywają przed sobą te fakty, a gdzieś między tym wszystkim jest ich 5-letnia córka, Sophia, którą dręczą zaburzenia budowania relacji, zwane jako zespół unikania patologicznego. Kreacja jej postaci zostawiła w moim umyśle mocny ślad, a to jak autorka przedstawiła jej problem z przywiązaniem do ludzi, zasługuje na uwagę.

Ostatnio wiodły u mnie prym thrillery polskich autorów i obawiałam się nieco, czy siegając po zagraniczną pozycję, nie poczuję rozczarowania. Zupełnie niepotrzebnie. Mimo, że sam pomysł na fabułę nie jest odkrywczy, bo temat porwań i szantażu już się przewijał, jest to dobrze skonstruowany thriller psychologiczny, który wciąga od pierwszych stron, a jego nieprzewidywalne zakończenie pozostawia po sobie niedosyt. „ Zakładnik ” nie jest zwykłą rozrywką, a lekturą która daje do myślenia i zmusza do wyciągnięcia z niej wniosków. Dlatego polecam.

Informacje dodatkowe o Zakładnik:

Kup książkę Zakładnik

Nie szukaj mnie
Clare Mackintosh0
Okładka ksiązki - Nie szukaj mnie

Czasami lepiej trzymać się kłamstw. Prawda mogłaby cię zabić... Policja twierdzi, że to było samobójstwo. Anna podejrzewa, że morderstwo. Komu uwierzysz...

Pozwolę ci odejść
Clare Mackintosh0
Okładka ksiązki - Pozwolę ci odejść

Tragiczny wypadek rozegrał się na jej oczach, nie była w stanie mu zapobiec. Czy na pewno? Świat Jenny Gray kończy się w ułamku sekundy, kiedy w wypadku...