Zanim pozwolę Ci wejść

Jenny Blackhurst to brytyjska pisarka thrillerów. Jej powieści są wysoko oceniane przez czytelników na całym świecie. "Zanim pozwolę ci wejść" jest jej drugą powieścią, ale pierwszą wydaną w Polsce.
"Zanim pozwolę ci wejść" to opowieść o trzech przyjaciółkach: Karen, Bei i Eleonor. Z pozoru wiodą spokojne i ułożone życie, przyjaźnią się od młodzieńczych lat i we wszystkim się wspierają. Ale czy to nie tylko pozory? Każda z nich ma swoją tajemnice, którą, nie chce podzielić się z pozostałymi. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy w gabinecie Kate , która jest psychoterapeutką, pojawia się Jessica Hamilton.
Głównymi bohaterkami powieści są Karen, Bea i Eleonor. Karen jest psychoterapeutką. W pracy jest perfekcyjna i zawsze ma wszystko pod kontrolą. Bea wiecznie narzeka na swojego szefa i pracę. Kreuje się na wyluzowana i beztroską imprezowiczkę. Eleonor natomiast zrezygnowała z kariery by zajmować się domem i nowo narodzonym dzieckiem. Chce by wszystko w jej życiu i domu było perfekcyjne i dobrze zorganizowane. Stworzone przez autorkę postacie nie zaciekawiły mnie. W moim odczuciu zostały przedstawione pobieżnie, bez zagłębiania się w ich psychikę i emocje. Przez to trudno było mi się wczuć w ich emocje i przeżycia.
Akcja powieści toczy się raczej spokojnym torem, autorka stara się zbudować napięcie, jednak nie do końca jej się to udało. Mam wrażenie, że książka jest zbyt rozbudowana (posiada ponad 400 stron), akcja powieści jest zbyt wolna i gubi się cała atmosfera napięcia i niepewności, której oczekuje od thrillera. W powieści wplecione są krótkie rozdziały - relacje z wizyty w gabinecie psychoterapeutycznym. Bohaterką tych rozdziałów jest nieznajoma jednak możemy się domyślić jej tożsamości. Dzięki tym rozdziałom cała historia jest trochę ciekawsza i bardziej wciągająca, jednak z drugiej strony nakierowuje nas na rozwiązanie, kto jest czarnym charakterem. Z tego powodu zakończenie nie daje efektu zaskoczenia.
Głównym tematem na którym skupia się autorka jest przyjaźń. Jenny Blackhurst pokazuje, że to pozytywne uczucie może wymknąć się spod kontroli i nieść ze sobą zagrożenia. Autorka uświadamia, że czasami najbliższa osoba, która jest wsparciem i opoką nie zawsze ma czyste intencje. Temat jest  ciekawy i został przedstawiony w interesujący sposób, co działa na korzyść tej powieści.
Sięgając po książkę "Zanim pozwolę ci wejść" miałam co do niej bardzo duże oczekiwania. Myślałam, że fabuła wciągnie mnie całkowicie , a tym czasem dłużyła mi się i trochę nudziła. Książka nie jest zła, jednak nie poczułam klimatu niepewności, napięcia i dreszczyku emocji.

Informacje dodatkowe o Zanim pozwolę Ci wejść:

Wydawnictwo: Albatros