Zawód położna

O miłości, poświęceniu i służbie

"Zawód położna. Zapiski z dyżurów" Leah Hazard to ciekawa książka, która przedstawia radosne chwile, ale i trudy codziennego życia położnych. Są historie, które mają szczęśliwe zakończenia, są tragiczne, ale są też takie, o których finale nie wie sama autorka. Są takie, o których myśli się kilka dni, ale są też powracające w powtarzających się wielokrotnie koszmarach. Chociaż opisane realia nie odnoszą się do naszego kraju to zatroszczono się o to, by zasygnalizować różnice wynikające z przepisów obowiązujących w Polsce. Cechą wspólną jest niestety niedofinansowanie służby zdrowia i braki kadrowe.

"Niedawno szpital zmienił dostawców i tak się jakoś składa, przypadkowo lub nie, że większość leżących na tych tacach nożyczek bywa ostatnio tępa.
(...)
"Boże, niech te nożyczki będą ostre (...) Niech się to dziecko już urodzi. Nie się to wszystko dobrze skończy."

Po pierwszych stronach miałam mieszane uczucia, co do tej pozycji, ponieważ język zdawał się być jakiś taki nienaturalny. Później jednak to wrażenie znikło, a całość wywarła na mnie naprawdę mocne wrażenie. Były historie radosne, zaskakujące, klarowne, ale też pozostawiające czytelnika w niepewności. Były opowieści pełne grozy, niedowierzania i przepełniające ogromnym smutkiem.

"Jeden dyżur w Selekcji, a właściwie jedna godzina na infolinii potrafi zabrać położną w podróż od problemów groteskowych po przerażające i z powrotem. Jak powiedziała kiedyś mądra położna: nic dziwnego, że pijemy."

Autorka wielokrotnie zwraca uwagę na bagatelizowanie potrzeb personelu, stawianie dobra pacjentek oraz lojalności względem koleżanek po fachu ponad swoimi potrzebami fizjologicznymi, zdrowotnymi, a także ponad swoją własną rodziną. Szczególnie wyraźnie pod koniec książki wspomina o miłości do pacjentek i służbie względem nich i ich dzieci - tych pięknych i bogatych, ale i tych śmierdzących, zaniedbanych, skrzywdzonych, opuszczonych i pozostawionych na łasce losu.

Chętnie zapoznałabym się z opinią jakiejś polskiej położnej na temat tej książki - chciałabym poznać jej punkt widzenia.

Informacje dodatkowe o Zawód położna:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-06-05
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Hard Pushed: A Midwife’s Story
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
Dodał/a opinię: paulinarobak

Zobacz opinie o książce Zawód położna

Kup książkę Zawód położna