Z³odziej z mg³y

Ocena: 4.2 (5 g³osów)
'Powie¶æ przywodz±ca na my¶l atmosferê dzie³ Carlosa Ruiza Zafóna' - tak g³osi rekomendacja na przedniej ok³adce ksi±¿ki, która ma sk³oniæ czytelników, by po ni± siêgnêli. I uda³o siê. Uwielbiam Zafóna i z niecierpliwo¶ci± wypatrujê jego kolejnej ksi±¿ki. Bêdê mia³a okazjê ponownie siêgn±æ po trzy pierwsze czê¶ci serii ,,Cmentarz Zapomnianych Ksi±¿ek", która mnie urzek³a i jestem w niej od lat zakochana, chocia¿ ju¿ zapominam szczegó³y. Po przeczytaniu ,,Z³odzieja z mg³y" stwierdzam, ¿e ta rekomendacja jest... b³êdna. Myl±ca. Ale zadanie swe spe³ni³a, jako fanka Zafóna skusi³am siê po ni± siêgn±æ. Jednak - co mnie bardzo ucieszy³o - Lavinia Petti nie jest Carlosem, a ,,Z³odziej z mg³y" nie jest ani trochê podobny do jego ksi±¿ek. Czy wysz³o to na dobre czy na z³e, dowiecie siê dalej. G³ównym bohaterem ksi±¿ki jest ¶wiatowej s³awy pisarz Antonio M. Fonte (nawiasem mówi±c, uwielbiam ksi±¿ki, których bohaterami s± arty¶ci), który na swoich dzie³ach dorobi³ siê du¿ego maj±tku, a mimo to wci±¿ mieszka w starej kamienicy, chodzi ubrany ma³o schludnie i nie przejmuje siê niczym, co dzieje siê wokó³ niego. Najwa¿niejsza dla pisarza jest jednooka kotka, która daje mu natchnienie i towarzystwo na co dzieñ. Antonio stroni od ludzi, nawet gdy oni ubiegaj± siê o jego towarzystwo. Jednak mê¿czyzna nie by³ gburem od zawsze... W jego ¿yciu wydarzy³o siê co¶, co zmusi³o go do zamkniêcia siê w sobie i zapomnienia przesz³o¶ci. Nawet gdy znajduje portret pewnej kobiety i dedykacjê, z której jasno wynika, ¿e co¶ do niej czu³, nawet gdy dostaje list nadany przez niego samego, w którym jego charakterem pisma jest opisana historia jego ¿ycia... nawet wtedy nie przypomina sobie niczego z przesz³o¶ci. Sprawy nabieraj± tempa, gdy Antonio czyta ostatnie zdanie listu... ,,Mo¿e najwa¿niejsz± rzecz±, jakiej musimy nauczyæ siê w ¿yciu, jest przebaczenie sobie samemu. Wielu nie zdaje sobie sprawy, jakie to trudne". W dniu piêædziesi±tych urodzin pisarz gubi siê na ulicach miasta i trafia pod bramê wie¿y z zegarem bez wskazówek. Przekracza próg tajemniczego budynku, a tam okazuje siê, ¿e gospodarz go bardzo dobrze zna. Antonio nic jednak nie pamiêta. Nie pamiêta tego miejsca ani cz³owieka, a rzeczy, o których ten wspomina, wydaj± siê nierealne i bajkowe. Zostawiaj± jednak ¶lad w umy¶le, który nie pozwala pisarzowi zapomnieæ o Tirnail - Królestwie, do którego trafiaj± wszystkie rzeczy utracone i zapomniane, z lud¼mi i ich historiami w³±cznie. Antonio po czê¶ci nie¶wiadomie wybiera siê w podró¿ w poszukiwaniu utraconych wspomnieñ i w³asnej to¿samo¶ci, sensu ¿ycia i powodów, dla których ludzie chc± byæ zapamiêtani. ,,Zastanawia³e¶ siê kiedy¶, co dzieje siê z przedmiotami, których nikt ju¿ nie szuka? Po d³u¿szym czasie gnij±, umieraj±". ,,Z³odziej z mg³y" to ksi±¿ka przepe³niona magi±, przemy¶leniami o ludzkim ¿yciu i jego sensie, o pamiêci i osi±gniêciach, o wierze w siebie i w innych ludzi. Autorka opisuje nierealne ¶wiaty, których zrozumienie wymaga intensywnego u¿ycia wyobra¼ni, pobudzania do my¶lenia. Ja z³apa³am siê na tym, ¿e nieraz przed oczami wyrasta³y mi przepiêkne widoki, które - jak s±dzi³am - podziwia w³a¶nie g³ówny bohater i jego odnalezieni zgubieni towarzysze. Lavinia opisuje wszystkie miejsca bardzo obrazowo, na szczê¶cie nie przesadnie. Nie robi z czytelnika idioty, który zapewne nie zrozumie, o co jej chodzi, bo to nierealne, i nie t³umaczy wszystkiego jak ma³emu dziecku. Za to ,,Z³odziej z mg³y" otrzymuje ode mnie ogromnego plusa. Przed przeczytaniem tej ksi±¿ki czyta³am o niej bardzo ró¿ne opinie: skrajnie negatywne i bardzo pozytywne. T³umaczy³am sobie, ¿e przecie¿ ,,Cieñ wiatru" te¿ nie podoba³ siê wszystkim... Jak wspomnia³am we wstêpie, ,,Z³odziej z mg³y" jest od niego zupe³nie ró¿ny. To jest na pewno zaleta, bo kopiowanie drugiego pisarza nie jest przecie¿ kreatywne. Jednak to, co dla mnie wydaje siê dobre, dla innych mo¿e byæ nudne i przerysowane. Podoba³ mi siê ¶wiat stworzony w wyobra¼ni autorki, podoba³y mi siê prawa nim rz±dz±ce, ci±g³e zmiany i ruch krain. ,,Z³odziej z mg³y" jest naszpikowany magi±, mo¿na powiedzieæ nawet, ¿e przepe³niony opisami magicznych umiejêtno¶ci ludzi, miast, rzek, budynków, ¶rodków transportu, rzeczy codziennego u¿ytku... To ¶wiat realny jest umieszczony w ¶wiecie magicznym, gdy podczas czytania Zafóna ma siê odwrotne wra¿enie. Dla mnie by³o to co¶ fascynuj±cego i ju¿ po kilkudziesiêciu pierwszych stronach uzna³am, ¿e ksi±¿ka naprawdê mi siê podoba i zapadnie w pamiêci na d³ugo. I tak te¿ siê sta³o: nie by³am w stanie jej od³o¿yæ, przerwy w czytaniu by³y wymuszone, bo chcia³am wiedzieæ koniecznie, co autorka wymy¶li³a dalej. ,,Jestem pisarzem i wiem, jak konstruuje siê powie¶æ. Ka¿da akcja wywo³uje reakcjê, ka¿da przyczyna ma swój skutek. Nawet co¶, co wydarzy³o siê trzydzie¶ci lat wcze¶niej, mo¿e mieæ wp³yw na tera¼niejszo¶æ, w najbardziej nieoczekiwanym miejscu i czasie". W tej ksi±¿ce wszystko ³±czy siê w jedn± spójn± ca³o¶æ. Przygody Antonia w Tirnail ³±cz± siê z jego prawdziwym ¿yciem, a spotkane przez niego osoby wcale nie s± przypadkowe. Ka¿da z nich symbolizuje jak±¶ czê¶æ ¿ycia nie tylko g³ównego bohatera, ale te¿ cz³owieka - jednostki stosunkowo niewielkiej i nic nie znacz±cej dla wielkiego ¶wiata. Ka¿dy z bohaterów jest stworzony po co¶, nie ma siê wra¿enia, ¿e co¶ jest wci¶niête na si³ê. Historie ka¿dego z nich sk³aniaj± do refleksji nad w³asnym ¿yciem: czy w³a¶ciwie wykorzystujê dany mi czas? Czy po¶wiêcam wystarczaj±co du¿o uwagi moim bliskim? Rozumiem, ¿e niektórym ta ksi±¿ka mo¿e siê nie podobaæ. Nadmiar nierealnych zdarzeñ mo¿e przyt³aczaæ. Jednak paradoksalnie jest to ¶wiat nazbyt realny, uwydatniaj±cy zarówno pozytywne, jak i negatywne strony ¿ycia - przynajmniej ja tak tê ksi±¿kê odebra³am. Nie mogê powiedzieæ, ¿e jestem w niej zakochana jak w ksi±¿kach Zafóna, ale mogê powiedzieæ, ¿e jest uczt± dla wyobra¼ni. ,,Z³odziej z mg³y" dla mnie jest wart przeczytania i polecenia. Mo¿e dziêki tej ksi±¿ce zmieni siê czyje¶ ¿ycie?

Informacje dodatkowe o Z³odziej z mg³y:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-05-11
Kategoria: Literatura piêkna
Tytu³ orygina³u: Il ladro di nebbia
Jêzyk orygina³u: w³oski
T³umaczenie: Agnieszka Poczyñska-Arnoldi
Ilustracje:Francesa Leoneschi/Paola Berardelli/Roy Bishop
Doda³/a opiniê: askier

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Z³odziej z mg³y

Kup ksi±¿kê Z³odziej z mg³y

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca