Znikasz

kandynawska literatura zdecydowanie jest pełna niespodzianek. Choć trudno wybrać z gąszczu tytułów jakie zalały ostatnio nasz rynek te najbardziej nam odpowiadające, bo jak wiadomo ile książek tyle opinii, to jednak z reguły są one napisane zdecydowanie na wysokim poziomie. Christian Jungersen to autor odnoszący sukcesy międzynarodowe, którego powieści wyróżniono szeregiem ważnych nagród, zostały nominowane do International IMPAC Dublin Literary Award i prestiżowych nagród w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Francji. Do napisania „Znikasz” przygotowywał się długie siedem lat, zgłębiając wiedzę z zakresu neurobiologii. Jedna z głównych bohaterek to Mia której związek przechodził poważny kryzys, dlatego ogromnie cieszy się, że mąż na nowo angażuje się w ich związek. Niestety szczęśliwe trzy lata zaburza atak nerwowy Frederica, który okazuje się jest objawem jego choroby. Diagnoza jest paraliżująca – guz mózgu, choroba, która całkowicie zmienia zachowanie mężczyzny.

Dodatkowo okazuje się, że mężczyzna dokonał wielomilionowych oszustw. Nasuwa się pytanie, który Frederik jest prawdziwy, czy ten jakim się powoli staje, czy ten którego znała wiele lat. Nastanie czas nieustannej walki tym trudniejszej, że prowadzonej z tak bliską osobą a zarazem z tak nieznaną. Najbliższy człowiek powoli zanika, ukazując nieznaną, obcą twarz. Kobieta szuka wytłumaczenia w najnowszych medycznych opracowaniach, badaniach naukowych, szuka w nich zarówno odpowiedzi jak i nadziei. Każdy dzień wypełnia jej osoba, która staje się coraz bardziej nieobliczalna i niebezpieczna. Czy Mii zostaną same nadzieje i wspomnienia, czy wystarczy jej siły na codzienne konfrontacje? Czy jej światem zostanie tylko obraz na ekranie rezonansu magnetycznego?

Z ogromnym zaciekawieniem śledziłam losy bohaterów jak i poznawałam zawiłości medyczne. Muszę przyznać, że autor umiejętnie wciągnął mnie w świat, gdzie każdy neuron odgrywa ważną rolę.

Jednym minusem tej powieści jest takie prowadzenie fabuły, która w połączeniu z medycznymi wiadomościami wydaje się zdecydowanie bardziej oporna niż w przypadku twórczości np.Lisy Genowej. Powieść ta jednak mnie zaintrygowała i wręcz zmusiła do przemyśleń. Jest w odbiorze troszkę inna co sprawia, że czytamy uważnie, po drodze dokładnie analizując zaistniałe sytuacje. Myślę, że autor celowo chciał czytelnikowi zamieszać trochę w głowie, aby zwolnił i dostrzegł pewną wielopłaszczyznowość jego powieści. Samo pytanie – kim jestem jest tylko preludium do rozważań na temat tekstu. Dokładne omówienie procesów neurobiologicznych ma przybliżyć ciężkie schorzenie ale również zmusić do przeanalizowania własnych związków, uczuć i zachowań. Sam wątek choroby to tylko pretekst do przyjrzenia się jak funkcjonuje rodzina w tak ekstremalnej sytuacji, jak wiele czeka ją wyrzeczeń. Zaakceptowanie czegoś na co się nie zgadzamy, nie chcemy przyjąć do wiadomości, często zmusza do ekstremalnych zachowań.

„Znikasz” to powieść wzbudzające wiele emocji, lecz zarówno pewnych kontrowersji. Zostawia po sobie wiele pytań, na które odpowiedzi jednak nie są jednoznaczne. Warto jednak zmierzyć się nimi, by mieć pewność, że „znikanie” nas nie dosięgnie.

Informacje dodatkowe o Znikasz:

Kup książkę Znikasz

Wyjątek
Christian Jungersen 0
Okładka ksiązki - Wyjątek

Intrygująca książka. Świetny thriller psychologiczny. „The Bookseller” Zdolność autora do empatii i analiza subtelnej gry psychologicznej...

Forget Me Not
Julie Soto