Z piórem na wojnie

Data: 2013-02-25 09:47:50 Autor: granice_pl
udostępnij Tweet

AFGANISTAN

Sean Parnell miał 24 lata, gdy został dowódcą elitarnej 40 osobowej jednostki, znanej jako "Pluton Wyrzutków". Razem ze swoimi podkomendnymi spędził 485 dni, walcząc z Talibami w Afganistanie. Relacja Parnella, wydana w formie wspomnień (Pluton Wyrzutków, Sean Parnell Wydawnictwo Literackie, październik 2012), jest wstrząsającym świadectwem wojennej rzeczywistości z kraju wiecznego konfliktu. Parnell dzieli się swoimi doświadczeniami z niezwykłą szczerością; opisuje rodzące się wśród żołnierzy przyjaźnie, presję związaną z dowództwem, ale także strach pod ostrzałem nieprzyjaciela czy powolny proces oddalania się od własnych emocji, aby wytrwać we wrogiej rzeczywistości. Dzięki sprawozdaniu młodego porucznika dostrzegamy sprzeczności Afganistanu: barbarzyństwo, współczucie, wdzięczność, zdradę.  Jako obserwator świata, Sean Parnell jest niezwykle uważny. W Plutonie Wyrzutków poznajemy jednak nie tylko Afganistan, ale także historię człowieka, który przeszedł niezwykłą przemianę z beztroskiego studenta amerykańskiej uczelni, który zaciągnął się do wojska w reakcji na zamach z 11 września 2001 r., do weterana wojennego, który na skutek doświadczeń, do dnia dzisiejszego walczy z PTSD. 

IRAK

II wojna w Zatoce Perskiej do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Komentatorzy czasem w skrajnie różny sposób oceniają zarówno przyczyny, jak i przebieg tego konfliktu. Wiele wątpliwości wzbudza również przebieg misji stabilizacyjnej. Ważnym głosem w dyskusji dotyczącej tej wojny jest Irak. Piekło w raju Pawła Smoleńskiego. Pozycja ta jest reportażową próbą opisu rzeczywistości Irakijczyków po obaleniu reżimu Saddama Husajna. Poznajemy historie przedsiębiorców i aktorów, mężczyzn i kobiet, terrorystów, tancerzy i zwykłych obywateli, stojących po przeciwnych stronach barykady. Smoleński opisuje zwolenników i wrogów reżimu, apostołów wyzwolonego Iraku oraz przeciwników nowego porządku. Z reportaży wyłania się rzeczywistość bez cenzury. Irak – i co ważniejsze – Irakijczycy, którym autor przypatruje się z uwagą, nie są pokolorowani, stonowani ani zaprzęgnięci w służbę polityczno-wojskowej propagandy, są prawdziwi i bardzo ludzcy. Paweł Smoleński, decydując się na napisanie tej książki, podjął udaną próbę wsłuchania się w głos – choć może z racji różnorodności i wielobarwności bardziej adekwatne byłoby określenie „głosy” – prawdziwego Iraku. 

CZECZENIA

Opinia publiczna skupia swoją uwagę na tematach, które w danej chwili są nośne medialnie. Czeczenia już taka nie jest. Stabilizacja, choć pozorna, odebrała Czeczenom zainteresowanie dziennikarzy. Jonathan Littel w książce Czeczenia. Rok III zawarł wszystko to, co zostało przemilczane przez media. Oddał głos ludziom przetrąconym przez historię, którzy za względną normalność płacą wolnością i zgodą na terror Ramzana Kadyrowa i Rosji. Z reportażu Littela wyłania się obraz Czeczenii, która podnosi się ze zniszczeń wojennych, Czeczenii, na którą Ramzan Kadyrow – Wielki Budowniczy – nakłada opatrunki normalności: odrestaurowane kamienice, restauracje, zadbane ulice, kolejne inwestycje. Warto poznać obraz kraju, który pod plastrami i bandażami ma jątrzące się rany ludzkiego strachu, korupcji i wszechobecnego terroru.

IZRAEL-PALESTYNA

Konflikt izraelsko-palestyński trwa od dziesiątków lat. Przyglądając się sytuacji w tamtym rejonie, bardzo łatwo wpaść w pułapkę kategorycznego opowiedzenia się po jednej ze stron. Autorowi książki Izrael – Palestyna. Pokój czy święta wojna udało się tego uniknąć i dzięki temu czytelnik ma szansę usłyszeć głos, który zamiast stawać po którejkolwiek ze stron barykady, opowiada się ze pokojem. To ważne, ponieważ  dość łatwo zapomnieć, że uczestnikami i ofiarami konfliktu są zwykli ludzie mieszkający w miejscu, w którym – jak to ujął Llosa – wpływ historii wydaje się potężniejszy, a życie bardziej intensywne niż gdziekolwiek indziej

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje