Proroctwo czy fikcja, czyli czy Dean Koontz przewidział koronawirusa ponad 40 lat temu?

Autor: Piotr Piekarski

Czy opublikowana w 1981 roku powieść grozy amerykańskiego pisarza Deana Koontza, znana w Polsce pod tytułem Oczy ciemności to swoista przepowiednia spodziewanej pandemii związanej z rozprzestrzenianiem się śmiertelnie niebezpiecznego koronawirusa?

Oczy ciemności – książka o koronawirusie?

Oczy ciemności to opowieść o dramatycznych wydarzeniach, których osią jest rzekoma śmierć młodego chłopaka i próby rozpowszechnienia broni biologicznej, której źródło znajduje się... w Chinach. Czy mowa o WUHAN 400? Czy to możliwe, aby powieść była zapowiedzią wydarzeń z 2020 roku, a Dean Koontz usiłował ostrzec świat przed nadchodzącą epidemią?

Czytaj także: Czy grypa naprawdę jest groźna?

Wuhan-400 można zarazić się lub zostać nosicielami w 4 godziny po pierwszym kontakcie z wirusem. Po zarażeniu nikt nie przeżyje dłużej niż dobę. Większość umiera wciągu pierwszych 12 godzin

- fragment powieści „Oczy ciemności"

Co ciekawe, nie tylko Dean Koontz został uznany prorokiem wydarzeń z początku tego roku. W wydanej w 2008 roku książce End of Days amerykańska spirytystka, okultystka i prorokini Sylvia Browne orzekła, że w 2020 roku świat będzie cierpiał na epidemię chorób płuc. Brzmi znajomo?

Przenosi się do pnia mózgu i tam zaczyna wytwarzać toksynę, i tam zaczyna rozkładać tkankę mózgową. Niszczy tę część mózgu, która odpowiedzialna jest za automatyczne funkcje organizmu. Człowiek zwykle traci puls, narządy przestają funkcjonować, zanika mechanizm oddychania.

- fragment powieści „Oczy ciemności"

Proroctwo czy fikcja?

Badacze od razu zakwestionowali proroctwo obu pozycji. Śmiertelność w wyniku wirusa u Koontza wynosiła 100%, tymczasem przy zdiagnozowanych pięćdziesięciu tysiącach przypadków potwierdzono dotychczas dwa i pół tysiąca zgonów, co daje raptem 5% przypadków śmiertelnych. W dodatku u Koontza wirus to nowa broń biologiczna. Mechanizm jego działania również nie przypomina Covid-19.

Zaraża tylko ludzi. Żadne inne żywe stworzenie nie może być nosicielem. Podobnie jak syfilis, Wuhan-400 nie przetrwa poza ludzkim organizmem dłużej niż minutę, co znaczy, że nie może na długo skazić obiektów czy całych miast, jak w przypadku wąglika czy innych wirusów. Kiedy nosiciel umiera, żyjący w nim Wuhan-400 umiera chwilę później, gdy tylko temperatura ciała spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza. Widzicie, jakie olbrzymie ma to zalety?

- fragment powieści „Oczy ciemności"

Upodobanie do teorii spiskowych towarzyszy ludziom od wieków i od wieków jest idealnym sposobem na przyciągnięcie uwagi i wykorzystanie jej w celach zarobkowych. Dowodem na to jest gwałtowny wzrost zainteresowania powieścią Koontza Oczy ciemności na całym świecie. Nie wiemy, czy autor przewidział wydarzenia z 2020 roku, ale na pewno w jego przypadku hasło: koronawirus nie oznacza tragedii finansowej. Wraz z rozwojem epidemii wrasta zainteresowanie kupnem książki. Cóż, giełdy finansowe mogą mu tylko pozazdrościć. W przypadku rynku walut i akcji jest dokładnie odwrotnie.

Oczy ciemności – gdzie kupić?

W związku z ogromnym zainteresowaniem książką po wybuchu pandemii koronawirusa COVID-19, wydawca zdecydował się na wznowienie Oczu ciemności. Książkę można zamówić w popularnych księgarniach internetowych: 

 

A oto kilka faktów dotyczących prawdziwego koronawirusa:

Co to są koronawirusy?

Z koronawirusami – wbrew powszechnej panice – mamy do czynienia na co dzień. Koronawirusy to odmiana wirusów, odpowiedzialnych za część przeziębień i za epidemie schorzeń dróg oddechowych, które powtarzają się co mniej-więcej cztery lata. Atakują głównie ssaki i ptaki. Nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest pod mikroskopem elektronowym.

Koronawirus na świecie

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że do 28 lutego w Chinach koronawirusem zaraziło się prawie 50 000 ludzi, a zmarło prawie dwa i pół tysiąca. Wirus już dawno przekroczył granice Państwa Środka i zaatakował w Europie i Ameryce. Potwierdzono także jeden przypadek choroby na terenie Afryki, w Nigerii. W Polsce na razie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem, jednak minister zdrowia podkreśla, że jego wykrycie to jedynie kwestia czasu. Nie mamy jeszcze danych o rzeczywistym wymiarze epidemii, jednak naukowcy mówią, że zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19. Mówi się, że osoby zdrowe i w sile wieku najczęściej przechodzą zakażenie COVID-19 stosunkowo łagodnie. Objawy przypominają grypę. Z jednej strony – to dobrze, bo w większości przypadków nie stanowi ono bardzo poważnego zagrożenia dla życia. Z drugiej – powoduje to realne niebezpieczeństwo dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, który jest bardzo zaraźliwy. I niebezpieczny dla osób starszych.

Jak chronić się przed koronawirusem – zalecenia WHO?

Wbrew krążących w sieci memom, alkohol nie stanowi rozwiązania – chyba, że wykorzystamy go do dezynfekowania rąk. Warto stosować się do opublikowanych właśnie zaleceń WHO: często myć ręce z użyciem środka antyseptycznego lub mydła, zachowywać co najmniej metrowy dystans od osoby kichającej lub kaszlącej, unikać dotykania oczy, nosa i ust, w razie gorączki, kaszlu i trudności z oddychaniem szybko zasięgnąć pomocy medycznej, obserwować rozwój sytuacji i stosować się do zaleceń lekarza. Jeśli kichamy lub kaszlemy, zasłaniajmy usta rękawem lub jednorazową chusteczką. Później natychmiast wyrzućmy ją do śmieci i umyjmy ręce. Warto pamiętać, że zarażenie koronawirusem zaczyna się najczęściej od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru. 

W miejscu pracy warto często czyścić powierzchnię biurek, w kuchni – stołów. Należy unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel, a jeśli zauważymy objawy te w samolocie, poinformować załogę. 

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Dodany: 2020-03-01 05:47:29
1 +-

W liceum zaczytywałam się w tym autorze. Najbardizej utkwił mi w pamięci fragment o człowieku, który przenosił się z miejsca na miejsce przez rozpad i ponowne złożenie komórek i przez przypadek złożył się z karalchem. Autor ten był niewyczerpaną kopalnią takich pomysłów. Mam nadzieję, że z wirusem przesadził i az tak źle nie będzie. 

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2020-02-29 23:18:30
Edytowany: 2020-02-29 23:18:49
0 +-

Jakiś czas temu czytałam książkę o epidemii dżumy, przez którą masowo umierali ludzi. Oglądałam też kilka filmów, których tematem przewodnim były epidemii groźnych chorób. Zawsze fascynowała mnie tego typy tematyka, ta heroiczna walka o życie. Nie raz zastanawiam się, jak ja bym sobie poradziła w takiej sytuacji... Nie sądziłam, że przyjdzie mi żyć w czasach pandemii nieznanej dotąd choroby, co wyjątkowo napawa mnie lękiem.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2020-02-29 12:44:36
0 +-

Chętnie przeczytam tę ksiażkę.

Avatar użytkownika - jolenka1312
jolenka1312
Dodany: 2020-02-29 09:57:00
1 +-

W końcu niektórzy ludzie zaczną czytać :) taki plus. Chociaż panika byłaby większa, bo książka większą sieje grozę niż doniesienia z mediów.

Książka
Oczy ciemności
Dean Koontz
Autor

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje