Recenzja książki: Bjorn. Syn burzy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Gdy na niebie szaleje Dziki Gon, gdy upiorni myśliwi, w towarzystwie wilków podążają za Odynem, a świat kuli się w przerażeniu, szukając schronienia, w kraju Polan na świat przychodzi chłopiec. Bjørn, zwany synem niedźwiedzia, ofiara klątwy rzuconej przez Mo, jedną z pogańskich żon Mieszka I, stanie się świadkiem starcia tytanów swoich czasów. Minie czterdzieści lat i Bjørn, berserk, trafi na Lindisfarne, Świętą Wyspę, gdzie w podupadłym klasztorze, jako więzień Knuta Wielkiego, wyjawi historię swego życia. Stary zakonnik, zapisując ją gęsim piórem, wysłucha niezwykłej opowieści człowieka, którego ojciec był jednym z największych władców swoich czasów. Opowieści pełnej krwi, szaleństwa i walki o przeżycie. Pobrzmiewają w niej echa staroskandynawskiej Sagi o Njalu, Sagi o Egilu, Eddy Poetyckiej i setek sag, które ukształtowały nasze wyobrażenie o pragnących trafić do Walhalli wojownikach skutej lodem Północy.

Bjørn, syn burzy to nie tylko porywająca opowieść o czasach, gdy kształtowała się mapa średniowiecznej Europy, gdy w puszczach wprost roiło się od niedźwiedzi, w świętych chramach wciąż oddawano cześć Trygławowi, a z północy napływali niosący grozę Wikingowie. To opowieść o przyjaźni po grób, łączącej ludzi mocniej niż tajemnica, którą skrywają. W tej opowieści pobrzmiewają nuty najlepszej literatury, z jaką się spotkaliście. Mamy elementy Odysei, Imienia Róży i Wiedźmina, splecione w nową sagę, wikińską opowieść o walecznych bohaterach, podstępnych zdrajcach i siłach, o których lepiej nie mówić głośno. Wszystko snuje się i przeplata, by za chwilę pędzić niczym szalony koń Odyna, boga wojny i wojowników, ośmionogi Sleipnir.

Mgliste wyspy u wybrzeży Anglii, stare opactwa i klasztory, wiecznie niszczone przez bezwzględnych Wikingów, opowiadane półgłosem historie o tych, którzy stanęli do bitwy ze złem i polegli, a także nowa, zajmujące kolejne obszary religia. Odziany w białe szaty Bóg chrześcijan, dobry – zdaniem walecznych Skandynawów – dla kobiet i dzieci, wypiera dawne wierzenia, ścierając się z nieustepliwym Odynem, bóstwem burzy Thorem i słowiańskim Trygławem. Wprowadzana siłą nowa wiara zostawia na swoim szlaku trupy, rozwlekane przez psy. Gdzieś pośród tego wszystkiego jest tajemnica, związana z relikwią, za którą płaci się życiem. Tylko Bjørn wie, gdzie została ukryta, dlatego staje się więźniem Knuta. Czy opowieść o życiu tajemniczego syna słowiańskiego księcia, wychowanego przez wikińskiego dziadka, uwięzionego wraz z młodym Bolesławem, wychowanego przez tajemniczego wojownika na bezwzględnego i doskonałego zabójcę, pozwoli rzucić choć odrobinę światła na tę zagadkę?

Paweł Wakuła prowadzi czytelników przez świat, który nieustająco budzi fascynację. To niezwykle dynamiczna sceneria, pełna tajemnic, pościgów, walki, zbrodni i ludzkich namiętności. Od spowitych mgłą odległych wysp Albionu, przez zamki państwa Ottona II, po słowiańskie opola, opowieści o dzielnych wojownikach, mściwych władcach i tajemniczych Żydach z Andaluzji, wędrujących przez świat, który lśni i migocze wieżami Miklagrodu, Könugardu i Holmgardu. Świat Bjørna kusi tajemnicami, których rozwiązania nie można poznać, nie uiściwszy za to zapłaty. A jest nią własne życie.

Historia opowiadana przez groźnego Wikinga, syna księcia, nie kończy się w tym tomie. Z niecierpliwością czekam na jej dalszy ciąg, bowiem z przyjemnością ponownie zanurzę się w tajemnice, które czyniły świat końca X wieku miejscem tak barwnym i tak fascynującym, że nawet tysiąc lat później budzi niesłabnące emocje. Zapraszam was w tę podróż. Warto!

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Bjorn. Syn burzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bjorn. Syn burzy
Książka
Bjorn. Syn burzy
Paweł Wakuła
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje